Bratislava 14. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

“Aký je rozdiel medzi Kiskom a Bašternákom?” Túto otázku si položil poslanec NR SR, Ľuboš Blaha (Smer-SD) v súvislosti s prezidentovou kauzou krátenia daní. Kým Bašternák je v médiách vykresľovaný ako najväčší zločinec, miláčik médií Kiska je len mierne, ak vôbec kritizovaný a väčšia pozornosť sa venuje tomu, kto túto kauzu vytiahol a ako si vôbec finančná polícia dovolila kontrolovať Kiskovu firmu

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

“Kiskova firma nezaplatila na daniach 27 tisíc eur, ale denník SME rieši, že išlo o ojedinelú kontrolu… Krásny príklad dvojitého metra. Ak by podvádzal na daniach ktokoľvek iný, tak by z toho urobili kauzu ako delo. Ale keďže ide o plyšového medvedíka z prezidentského paláca a z americkej ambasády je pokyn, že ho treba natierať na ružovo, tak oni neriešia daňový podvod, ale to, že čo si to vôbec daňová kontrola dovoľuje kontrolovať. Neskutočné!” rozhorčil sa Ľuboš Blaha na sociálnej sieti.

Blaha tiež tvrdí, že Kiska sa ničoho nebojí, pretože ho vždy podržia mainstreamové média:
“On si odpočítal z daní peniaze na svoju volebnú kampaň. To nevymyslíš, to je Kiska. Ešte aj to, že kandidoval, chcel vyúčtovať štátu. Nestačí, že štát vydojil, keď si do Popradu za rodinkou lietal špeciálom a otrieskal na tom milión eur z peňazí daňových poplatníkov. On si, jednoducho, povie, že si z daní odráta volebnú kampaň. To ešte aj Matovič si na svoje daňové podvody navymýšľal rôzne komplikované schémy, zapojil do toho bielych koní, akože stratil dokumentáciu a tak. Ale Kiska ide úplne na sedláka – lebo vie, že je krytý a že ho médiá podržia.”

Podľa Blahu by všade inde snáď “okrem Turkmenistánu” na takéhoto politika celá občianska spoločnosť vyvíjala tvrdý nátlak, ale na Slovensku nie, pretože sa mu všetko prepečie, lebo je “maznáčik juesej.”

Blaha toto konanie tiež prirovnal ku Košickému vandalovi:
“Verte tomu, že s Kiskom to ani nepohne. Ešte z toho spravia hrdinský čin, veď on vlastne obchádzaním daňovej povinnosti bojuje proti zlému štátu – je hrdinom liberalizmu! Tak ako je vagabund Lorenz hrdinom výtvarného umenia. S prepáčením, mne je už z toho zle. Ja rád pomenúvam veci tak, ako sú. Ak bol raz niekto ťažký komunista a odrazu je ťažký kapitalista, tak je pre mňa pokrytec. Ak raz niekto zbohatol na nešťastí zadlžených ľudí, tak je pre mňa úžerník. Ak raz niekto papalášsky prelietal milión eur na cesty domov, tak je to papaláš. A ak niekto neodvádza dane, tak je to pre mňa daňový podvodník. Bodka.”

Čo sa týka Blahovej otázky, aký je rozdiel medzi Kiskom a Bašternákom, pre objektivitu treba povedať, že Kiska sa má “ešte čo učiť”. Kým Kiskova Firma musela doplatiť na daniach “len” 27 000 eur, Bašternák až 2 milióny. No princíp krátenia daní je rovnaký a preto, keď odmyslíme výšku sumy nie je medzi konaním týchto dvoch pánov žiaden rozdiel. Morálny guru a miláčik mainstreamových médií tak padol na morálne dno.
Samuel Gdovin