Piešťany 15. júna 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Chiang Ying-ying)

Koncom pracovného týždňa vypukol medzi ministerstvami zahraničných vecí a obrany ďalší spor okolo povolenia na pristátie a dotankovanie amerických vrtuľníkov na letisku v Piešťanoch, ktorý bol odštartovaný článkom v Denníku N o tom, že tento zákaz vydali nominanti SNS na ministerstve obrany. Rezort obrany však zakrátko túto správu odmietol a dodal, že o podobných otázkach rozhoduje vláda. Spor bol napokon vyriešený tak, že vrtuľníky budú môcť na našom území natankovať.

Na snímke útočné vrtuľníky Apache AH-64E

Americké stroje typu AH-64 Apache a Boeing CH-47 Chinook na letisku v Piešťanoch pristáli už koncom mája, keď smerovali na medzinárodné cvičenie Saber Guardian 2019, informoval piešťanský regionálny server PNky.

Tento týždeň vypukol spor okolo ich opätovného medzipristátia a dotankovania na letisku v Piešťanoch. Američania požiadali slovenskú stranu o dotankovanie paliva pri pristátí, ktoré sa malo uskutočniť 18. a 19. júna, kedy sa budú vracať z cvičenia v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.

Podľa rezortu zahraničných vecí ministerstvo obrany súhlasilo s preletom, avšak odmietlo medzipristátie. Hovorkyňa ministerstva obrany na to povedala, že spomínané povolenia sú v kompetencii vlády (viac v článku).

V priebehu piatka sa ľady pohli a ministerstvo zahraničných vecí dostalo od ministerstva obrany súhlasné stanovisko k medzipristátiu amerických vrtuľníkov. Stalo sa tak po telefonátoch ministra zahraničia Miroslava Lajčáka so šéfom rezortu obrany Petrom Gajdošom.

Rezort obrany: Nezabránili sme v pristáti amerických vrtuľníkov na civilnom letisku v Piešťanoch

Ministerstvo obrany SR sa v stanovisku na svojej internetovej stránke ostro ohradilo voči nepravdivým medializovaným informáciám, že svojim rozhodnutím zabránilo pristátiu amerických vrtuľníkov na území Slovenskej republiky. “Udeľovanie diplomatických povolení je v zmysle platnej legislatívy výhradne v kompetencii Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.”

“V súvislosti so žiadosťou Veľvyslanectva USA v Slovenskej republike o diplomatické povolenie na prelet cez územie Slovenskej republiky v dňoch 18. a 19. júna 2019, a s tým spojených úkonov, Ministerstvo obrany SR až dnes vo svojom oficiálnom stanovisku pre rezort zahraničných vecí uviedlo, že rešpektuje recipročné diplomatické povolenie, ktoré zodpovedá náležitostiam schváleným v uznesení vlády SR č. 554/2018, v ktorom boli uvedené prelety schválené.”

Ministerstvo obrany SR zároveň požiadalo rezort diplomacie o rešpektovanie stanovísk ministerstva obrany výhradne len na oficiálnej báze tak, aby sa zamedzilo prípadným nedorozumeniam, ktoré v tomto prípade spôsobilo preposlanie internej komunikácie medzi zamestnancami na rezort diplomacie. Toto pochybenie zamestnancov rezortu obrany a ich konanie nad rámec svojich služobných povinností bude disciplinárne riešené v zmysle platnej legislatívy” uvádza rezort obrany.

Ondrejcsák: Mám pripomenúť všetky záväzky, ktoré sme prijali?

Kontroverzný štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák (nom. Most-Híd) na sociálnej sieti informoval o udelení povolenia, s tým, že celý spor ho zjavne rozrušil.

“Človek odíde na pár dní na dovolenku a doma sa dejú neuveriteľné veci… Že vraj neumožníme, aby pristál vrtuľník nášho spojenca? To akože babráctvo alebo niečo ešte neuveriteľnejšie? Fakt?”

Dodal, že Slovensko je členským štátom NATO. “Mám sem prekopírovať všetky záväzky, ktoré sme prijali ako Ministerstvo obrany za ostatné roky?”

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj