Caracas 22. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Howard Yanes)
 
Predstavitelia katolíckej cirkvi vo Venezuele vyzvali vo štvrtok tamojšiu vládu prezidenta Nicolása Madura, aby vzhľadom na napätú situáciu v zásobovaní obyvateľstva prijala ponúkanú pomoc zo zahraničia. Podľa vyhlásenia venezuelskej konferencie biskupov, ktoré citovala tlačová agentúra DPA, “krajina potrebuje humanitárnu pomoc”

Ilustračné foto

“Požiadať o pomoc a prijať ju nie je žiadna vlastizrada, ale morálna povinnosť,” dodali biskupi.
O dodávky humanitárnej pomoci zo zahraničia požiadal vodca venezuelskej opozície, predseda parlamentu Juan Guaidó, ktorý sa v januári vyhlásil za dočasného prezidenta s odôvodnením, že opätovné zvolenie socialistu Madura vo vlaňajších prezidentských voľbách bolo protiprávne. Prísunu pomoci, zhromažďovanej v susedných krajinách, sa však snaží Madurova vláda pomocou armády zabrániť, keďže podľa nej ide o prípravu na vojenský zásah zo strany Spojených štátov.
“Povzbudzujeme ozbrojené sily k tomu, aby sa postavili na stranu ľudu. Nemali by plniť žiadne rozkazy, ktoré sú namierené proti životom a bezpečnosti obyvateľov,” uvádza sa v stanovisku biskupov.
Maduro vo štvrtok oznámil, že v tejto súvislosti nariadil uzavrieť “až do odvolania” hranicu Venezuely s Brazíliou. Venezuela už predtým prerušila i letecké a námorné spojenie s karibskými ostrovmi Curacao, Aruba a Bonaire. Guaidó vo štvrtok vycestoval na hranicu s Kolumbiou, pričom oznámil, že nadchádzajúcu sobotu chce priviezť zásielky pomoci do Venezuely s pomocou dobrovoľníkov.
 
Príspevok Katolícki biskupi požadujú otvorenie hraníc pre humanitárnu pomoc zobrazený najskôr Hlavné správy.