Rím 26. augusta 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Orietta Scardino/ANSA via AP)
 
Premiér Giuseppe Conte vyhlásil, že ho nahneval nedostatok solidarity zo strany Európskej únie.

Migranti čakajúci na vylodenie z lode Talianskej pobrežnej stráže “Diciotti” v prístave Catania, Taliansko

Katolícki biskupi, Albánsko a Írsko si rozdelia 140 migrantov, ktorí zostali uväznení na lodi talianskej pobrežnej stráže. V sobotu to oznámil premiér Giuseppe Conte, ktorého nahneval nedostatok solidarity zo strany Európskej únie. “Taliansko si musí poznamenať, že duch solidarity sa ťažko premení na konkrétny čin,” vyjadril sa politik. Narážal pritom na deklaráciu zo samitu EÚ, podľa ktorej krajiny sľúbili Taliansku a ďalším štátom z oblasti Stredomoria, že im pomôžu s migrantmi zachránenými z pašeráckych lodí.
Taliansky minister vnútra Matteo Salvini predtým uviedol, že nedovolí migrantom z lode Diciotti vystúpiť, až pokým sa členské štáty EÚ nezaručia, že si ich prerozdelia. Pohrozil tiež, že ich pošle naspäť do Líbye, čo únia označila za nebezpečné riešenie.
Len niekoľko hodín pred Conteho prehlásením zamestnanci Červeného kríža zobrali z lode šesť chorých mužov s podozrením, že majú tuberkulózu, zápal pľúc a iné ochorenia. Vzali tiež sedem z jedenástich žien nachádzajúcich sa na palube. Úrady uviedli, že im ženy rozprávali o tom, ako ich počas niekoľkých mesiacov čakania na pašerácku loď v Líbyi znásilňovali. Štyri ženy odmietli odísť z lode Diciotti, pretože sa na nej nachádzali aj ich manželia.
 
Príspevok Katolícki biskupi, Albánsko a Írsko si rozdelia migrantov z lode Diciotti zobrazený najskôr Hlavné správy.