Vatikán 15. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)

Pápež František dnes pri kanonizačnej omši na Námestí sv. Petra vo Vatikáne vyhlásil ďalších 35 svätých, z ktorých väčšina zomrela mučeníckou smrťou v 17. storočí v Latinskej Amerike.
Na snímke pápež František

Ako spresnila agentúra AP, ide o 30 mučeníkov, kňazov i laikov, ktorí boli v roku 1645 v Brazílii mučení a zabití počas prenasledovania katolíkov holandskými kalvínmi.
Za svätých boli dnes vyhlásení aj traja chlapci z Mexika, ktorí v 16. storočí prijali krst z rúk misionárov z reholí jezuitov a dominikánov a umreli mučeníckou smrťou, keď sa odmietli podrobiť tlaku a vrátiť sa k náboženstvu svojich indiánskych predkov.
Ako napísal denník Le Figaro, všetci títo svätí sa stali obeťami krvavej evanjelizácie Latinskej Ameriky.
Dvoma ďalšími novými svätými sú kňaz Faustino Miguez zo Španielska, žijúci v 20. storočí, a taliansky kňaz Luca Antonio Falcone, ktorý zomrel v roku 1739.
Odkedy bol pápež František v roku 2013 zvolený na Petrov stolec, opakovane vzdáva hold kresťanom, ktorí trpia alebo dokonca zomierajú pre svoju vieru. Ako poznamenala agentúra AP, v súčasnosti sú veľmi ohrození najmä kresťania na Blízkom východe.
Proces vyhlásenia určitého človeka za svätého prebieha v katolíckej cirkvi predpísanou formou, keď je kandidát vyhlásený postupne za Božieho služobníka, ctihodného, blahoslaveného a nakoniec za svätého.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.