Bratislava 29. októbra (TASR/HSP/Foto: TASR – Martin Palkovič)

Začiatok novembra na Slovensku charakterizuje návšteva cintorínov, zapaľovanie sviečok na hroboch blízkych a ich vyzdobovanie kvetmi, ale predovšetkým spomienku na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Pre veriacich ide o dni modlitieb za duše zomrelých. Katolícka cirkev 1. novembra slávi Sviatok všetkých svätých, ktorý je zároveň prikázaným sviatkom
Ilustračné foto

Veriaci si spolu s biskupmi a kňazmi 1. novembra počas svätých omší pripomínajú svätých, ktorí vo svojom živote viedli kresťanský život. Cirkev už po stáročia spája s týmto sviatkom nádej na vzkriesenie. V tento deň sa zvyknú konať omše alebo pobožnosti za zosnulých aj na mnohých cintorínoch.
Sviatok všetkých svätých sa prvýkrát slávil v Ríme 13. mája 609, keď pápež Bonifác IV. prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, takzvaný Panteón a zasvätil ho Panne Márii a všetkým svätým. Neskôr pápež Gregor III. (731-744) zmenil toto slávenie z 13. mája na 1. novembra, keď v Bazilike sv. Petra slávnostne posvätil kaplnku k úcte všetkých svätých. O sto rokov neskôr pápež Gregor IV. rozšíril sviatok na celú cirkev. Veriaci si tak pripomínajú aj svätých, ktorí nemajú miesto v kalendári alebo neboli za nich oficiálne vyhlásení.
Na tento sviatok nadväzuje 2. november – deň Pamiatky zosnulých, ľudovo nazývaný Dušičky. V roku 998 opát Odilo v benediktínskom kláštore Cluny zaviedol tradíciu 1. novembra večer vyzváňať a spievať žalmy za mŕtvych a na druhý deň slúžiť veľkú zádušnú omšu. Tento zvyk sa čoskoro rozšíril v celej západnej cirkvi. Na znak nesmrteľnosti duší a Božieho milosrdenstva sa na cintorínoch v týchto dňoch zapaľujú sviečky.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.