Filipíny 31. augusta 2017 (RV/HSP/Foto:TK KBS)

Filipínskym vojenským zložkám sa podarilo oslobodiť katedrálu v moslimskom meste Marawi, ktorú pred troma mesiacmi obsadili členovia islamistickej skupiny „Maute“. Teroristi sa hlásia k Islamskému štátu. Pri prepade uniesli pätnástich veriacich spolu s generálnym vikárom a viacerými rehoľnými sestrami. Doteraz sa o nich nič nevie
Katedrála vo filipínskom Marawi po troch mesiacoch obliehania oslobodená

Vojaci zverejnili video, píše denník L’Osservatore Romano, v ktorom vidieť v múroch katedrály stopy po guľkách a na zemi kúsky ikon a zničených kresťanských symbolov. Vážne poškodený bol aj oltár, vedľa ktorého ležala socha so sťatou hlavou. Biskup Marawi Mons. Edwin de la Peña vyhlásil, že teritoriálna prelatúra môže teraz myslieť do budúcnosti: nielen čo sa rekonštrukcie týka, ale tiež pastorácie veriacich. „Dôležitejšie než obnoviť katedrálu je obnoviť komunitu kresťanov a vzťahy s moslimami,“ vyhlásil Mons. Peña.
Napriek vojenskej intervencii v Marawi, tridsať z dvesto extrémistov, ktorí v máji získali kontrolu nad mestom, naďalej zostáva hrozbou. Podľa analytikov sa Islamskému štátu podarilo preniknúť na juh Filipín vďaka aktivite niektorých miestnych skupín, ktoré pôsobia na mieste, kde sa v minulosti koncentrovala islamistická gerila. Naďalej však ostáva nejaské, koľko pomoci sa týmto skupinám dostalo zo strany IS.
Pôvodne sa hovorilo o tom, že táto pomoc bola dosť obmedzená, avšak najnovšia štúdia, ktorú vypracoval Inštitút pre analýzu konfliktov so sídlom v Jakarte zaznamenal, že centrála Islamského štátu v Sýrii za uplynulý rok poslala filipínskym militantom   desiatky tisíc dolárov, čím im pomohla v obliehaní Marawi.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.