Baltské more 22. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Public domain/Photo archive of ships of russian and soviet Navy)
 
Najrýchlejšia loď svojej doby, torpédoborec Novik, po roku 1926 pomenovaný Jakov Sverdlov , sa zúčastnil dvoch vojen, ale tragicky zahynul počas katastrofickej misie ZSSR v roku 1941. Našli ho až v júni 2018 vďaka spolupráci Ruska a Fínska

Ruská loď Novik (Jakov Sverdlov)

Novik bol postavený ešte v cárskom Rusku v rokoch 1910 – 1913. Bol to najmodernejší torpédoborec ruskej baltskej flotily, informuje portál Russia beyond.
Na začiatku prvej svetovej vojny bol Novik najrýchlejšou loďou s rýchlosťou 68 km/h. Keď vypukla vojna, torpédoborec používali hlavne pre zamínovanie prístupov k hlavným ruským prístavom v Baltskom mori. V auguste 1915 Novik vyhral boj proti dvom najnovším nemeckým torpédoborcom V-99 a V-100. Potom sa ruská loď zúčastnila lovu nemeckých konvojov v zálive Bråviken neďaleko Norrköpingu a neúspešnej obrany súostrovia Moonsund v októbri 1917.
Počas medzivojnovej doby bol torpédoborec Novik modernizovaný, zlepšili jeho výtlak a palebnú silu. Za doby sovietskej vlády v roku 1926 bol Novik premenovaný na Jakov Sverdlov .
Na začiatku veľkej vlasteneckej vojny (1941 – 1945) torpédoborec Jakov Sverdlov sprevádzal sovietske konvoje, lovil nepriateľské lode a ponorky a vykonával palebnú podporu pozemným jednotkám. Nejakú dobu bol torpédoborec považovaný za vlajkovú loď sovietskej baltskej flotily.
Osudovým dňom sa pre Jakova Sverdlova stal 28. august 1941. Torpédoborec sa zúčastnil rozsiahlej evakuácie Tallinnu, kedy sa 225 lodí s jednotkami 10. streleckého zboru na palube pokúsilo dostať do Kronštatu za masívneho útoku nemeckých a fínskych vzdušných síl. ZSSR v tomto boji stratil viac ako 60 lodí a 8000 ľudí. Medzi zničenými plavidlami bol i Jakov Sverdlov, ktorý narazil na mínu a potopil sa, s posádkou 114 ľudí na palube. Všetci členovia posádky aj pasažieri zomreli.
 

 
Potopenú loď našli po 77 rokoch vďaka úsiliu ruského historika Michaila Ivanova, ktorý našiel potrebné informácie v nemeckých archívoch.
Tento rok, 16. júna, spoločná expedícia Ruska pod názvom “Poklona lodiam Veľkého víťazstva” a fínskej “subzone” objavila presnú lokáciu torpédoborca. Lodný trup, ktorý leží v hĺbke 75 metrov, bol prelomený výbuchom míny. Na zadnej časti lode výskumníci jasne uvideli názov Jakov Sverdlov a štátny znak ZSSR. Preskúmali tiež niekoľko delostreleckých zbraní s priemerom 102 mm, ktoré tam našli. Tímy plánujú vykonať ešte niekoľko ponorov pre podrobnejšiu prehliadku plavidla.
 
Príspevok Katastrofická misia: ako zahynula legendárna ruská loď, ktorá sa zúčastnila dvoch vojen zobrazený najskôr Hlavné správy.