Barcelona 2. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Emilio Naranjo/Pool Photo via AP)
 
Katalánsky premiér Quim Torra chce žalovať bývalého španielskeho premiéra Mariana Rajoya za obštrukcie, ktorými bránil vymenovaniu novej katalánskej vlády. Informovala o tom agentúra Catalan News Agency.

Líder španielsky socialistov Pedro Sánchez (vľavo) zložil sľub ako nový predseda vlády pred kráľom Filipom VI. a bývalým španielskym premiérom Maranom Rajoyom (vpravo) v madridskom paláci Zarzuela 2. júna 2018

Rajoy, ktorému v piatok španielsky parlament vyslovil nedôveru a zbavil funkcie predsedu vlády, v uplynulých dňoch blokoval Torrove snahy o vymenovanie katalánskeho vládneho kabinetu, pretože v návrhu boli štyria politici nachádzajúci sa buď v španielskom väzení, alebo v exile v Belgicku.
Torra, ktorý v snahe vyriešiť túto patovú situáciu vymenoval na tieto ministerské posty iných kandidátov, teraz Rajoya viní zo zneužitia právomocí.
V tejto veci chce Torra pred súd dostať aj Rajoyovu “pravú ruku”, podpredsedníčku medzičasom odvolanej španielskej vlády Sorayu Sáenzovú.
Vlani v októbri, keď Katalánsko jednostranne vyhlásilo svoju nezávislosť, Rajoyova vláda reagovala zosadením tamojšej vlády, vypísaním nových volieb a uvalením priameho dohľadu nad autonómnym regiónom.
Rajoy nedávno opäť využil svoje právomoci, keď zablokoval zverejnenie výnosu o Torrovej vláde, zahŕňajúcich spomínanú štvoricu ministrov, v oficiálnom vládnom vestníku.
Torra považuje toto Rajoyovo rozhodnutie za “svojvoľné”, obviňuje ho z “prekračovania” kompetencií a porušovania zákona a chce ho preto žalovať.
Torra bol zvolený za premiéra pred dvoma týždňami a bol súčasne prvým kandidátom, ktorého Španielsko neobvinilo zo vzbury. Predchádzajúci traja kandidáti – expremiér Carles Puigdemont, Jordi Sánchez a Jordi Turull – sú trestne stíhaní a nemohli sa v katalánskom parlamente osobne zúčastniť na rozprave a hlasovaní o svojej kandidatúre, čo Madrid vyžadoval.
V prípade Torru Madrid akceptoval až druhý návrh na zloženie jeho vlády, ktorá sa svojich funkcií ujme v sobotu, čím sa automaticky zruší dohľad Madridu nad Katalánskom a obnoví sa jeho autonómny štatút.
 
Príspevok Katalánsky premiér chce Rajoya žalovať za prekročenie právomocí zobrazený najskôr Hlavné správy.