Barcelona 27. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Manu Fernandez)

Katalánsky parlament schválil v piatok rezolúciu o vyhlásení nezávislosti od Španielska. Väčšina opozičných poslancov pred tajným hlasovaním opustila parlamentnú sálu.
Na snímke členovia ktalánskej vlády tlieskajú po schválení rezolúcie o samostatnosti

Za návrh hlasovalo 70 poslancov 135-členného parlamentu, desiati boli proti a dva hlasovacie lístky odovzdali prázdne. Španielsky premiér Mariano Rajoy vyzval po hlasovaní katalánskeho parlamentu občanov, aby zachovali pokoj, informuje agentúra AP.
Návrh na vyhlásenie nezávislosti od Španielska a deklarovanie katalánskej republiky predložili poslanci strán podporujúcich regionálnu vládu – koalície Junts pel Sí (Spolu za áno; JxSí) a strany Kandidátka ľudovej jednotky (CUP). Text návrhu podľa agentúr AP a DPA uvádza: “Zakladáme Katalánsku republiku ako nezávislý a zvrchovaný štát demokratického a spoločenského práva.”
Zmienené dve parlamentné kluby majú spolu v katalánskom parlamente tesnú väčšinu.
Španielska vláda požiadala Senát v Madride o súhlas s uplatnením článku č. 155 španielskej ústavy, na základe ktorého bude môcť odvolať katalánsky kabinet a ohraničiť právomoci regionálnych inštitúcií, čím fakticky dočasne obmedzí autonómiu Katalánska.
Ak senátori v piatkovom hlasovaní návrhy španielskej vlády schvália, podľa premiéra Rajoya bude prvým krokom odvolanie katalánskeho premiéra Puigdemonta a jeho ministrov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.