Madrid 6. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Manu Fernandez)

Poslanci katalánskeho parlamentu prijali dnes návrh zákona, na základe ktorého sa referendum o nezávislosti tohto regiónu od Španielska uskutoční 1. októbra.
Prezident Katalánska Charles Puigdemont počas debaty o nezávislosti Katalánska v katalánskom parlamente

Informovala o tom spravodajská stanica BBC. V návrhu zákona z dielne katalánskej vlády sa uvádza, že ak sa voliči vyslovia v referende za nezávislosť, do 48 hodín bude nasledovať deklarácia o nezávislosti.
Španielsky premiér Mariano Rajoy už skôr vyzval ústavný súd, aby návrh zákona vyhlásil za neplatný. Očakáva sa, že súd návrh preskúma ešte tento týždeň a vyhlási ho za neplatný, ako to urobil s podobnými pokusmi aj v minulosti, uviedla agentúra DPA.
Katalánski poslanci prijali návrh po 12 hodín trvajúcej, často chaotickej debate v barcelonskom parlamente, poznamenala agentúra Reuters.
Za návrh hlasovalo 72 poslancov, niekoľko ďalších sa zdržalo hlasovania. Opozícia hlasovanie bojkotovala, takže proti návrhu nikto nehlasoval, informovala DPA. Podľa očakávania by mal katalánsky premiér Carles Puigdemont podpísať legislatívu ešte dnes alebo vo štvrtok ráno.
Puigdemont na nedávnej tlačovej konferencii povedal, že nestanovia minimálnu volebnú účasť na referende, aby bol jeho výsledok záväzný. Podľa prieskumov verejnej mienky si referendum želá väčšina obyvateľov Katalánska, dodal Reuters.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.