Barcelona 10. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)
 
Katalánsky parlament odložil hlasovanie o novom regionálnom premiérovi, ku ktorému malo dôjsť v pondelok, uviedla v sobotu agentúra Reuters.

Na snímke predseda katalánskeho parlamentu Roger Torrent

Poslanci katalánskeho parlamentu mali v pondelok hlasovať o tom, či sa ich novým premiérom stane popredný separatistický politik Jordi Sánchez nachádzajúci sa aktuálne vo vyšetrovacej väzbe v Madride, ktorého na tento post navrhol predseda katalánskeho parlamentu Roger Torrent.
Španielsky najvyšší súd však v piatok zamietol žiadosť Sáncheza, ktorý listom sudcu požiadal o prepustenie z vyšetrovacej väzby. Sánchez žiadosť odôvodnil tým, že sa chce zúčastniť na zasadnutí katalánskeho parlamentu, ktorý má hlasovať o jeho vymenovaní za predsedu vlády tohto regiónu.
Sudca Pablo Llarena v rozhodnutí poukázal na riziko, že Sánchez by sa znova dopustil porušení zákona.
Predseda katalánskeho parlamentu Torrent v piatok večer zareagoval na rozhodnutie súdu so slovami, že plánované parlamentné zasadnutie odložia a separatistické strany zároveň podajú voči danému verdiktu podnet na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).
Sánchez je od polovice októbra vo vyšetrovacej väzbe v Madride. Stalo sa tak na základe obvinenia zo vzbury, ktoré súvisí s jeho konaním počas demonštrácií organizovaných v Barcelone 20. a 21. septembra 2017, keď došlo okrem iného aj k zablokovaniu vchodov do budovy, kde Občianska garda robila raziu v súvislosti s pripravovaným referendom o nezávislosti Katalánska.
 
Príspevok Katalánsky parlament odložil hlasovanie o novom regionálnom premiérovi zobrazený najskôr Hlavné správy.