Barcelona 10. októbra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Manu Fernandez)

Katalánsky líder Carles Puigdemont odložil dnes – vo svojom prejave pred poslancami regionálneho parlamentu – očakávané vyhlásenie o nezávislosti Katalánska od Španielska a požiadal Madrid o dialóg. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.
Na snímke katalánsky prezident Carles Puigdemont

Vo svojom prejave Puigdemont uviedol, že referenda, ktoré sa konalo 1. októbra, sa “zúčastnili viac ako dva milióny ľudí a Katalánsko si zaslúži samostatnosť”, avšak tej musí predchádzať trpezlivý dialóg s vládou v Madride. Podľa Puigdemonta je jedinou cestou vpred demokracia a mier; Katalánsko je podľa neho vždy ochotné rokovať.
Puigdemont zároveň vyzval Kataláncov, aby pokračovali v pokojných demonštráciách a obvinil španielsku vládu z neprimeranosti zásahu počas referenda, pri ktorom utrpelo zranenia niekoľko stoviek ľudí.

Líderka katalánskej opozície označila slová premiéra za “prevrat”
Líderka katalánskej opozície Inés Arrimadasová označila dnes za “prevrat” slová Puigdemonta, že má mandát vyhlásiť nezávislosť Katalánska od Španielska. Informovala o tom agentúra AP.
Arrimadasová zo strany Ciudadanos (Občania) po prejave Puigdemonta uviedla, že väčšina obyvateľov tohto španielskeho regiónu sa cíti byť Kataláncami, Španielmi a Európanmi. A preto podľa nej nedovolia regionálnym predstaviteľom, aby “im zlomili srdce”.
Nemenovaný španielsky predstaviteľ uviedol, že Madrid nebude akceptovať “skryté” vyhlásenie nezávislosti Katalánska, ktoré predniesol Carles Puigdemont. Informovala o tom agentúra AP. Podľa toho istého predstaviteľa výsledky referenda o nezávislosti Katalánska nemožno pokladať za platné.

Predstavitelia európskych ľudovcov a zelených reagovali kriticky na Puigdemonta
Predseda frakcie Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente, politik nemeckej Kresťanskosociálnej únie (CSU) Manfred Weber v prvej reakcii na dnešné vystúpenie Puigdemonta netajil znepokojenie.
“Naliehavo žiadame dialóg na báze španielskej ústavy,” napísal na jednej zo sociálnych sietí Manfred Weber, ktorý zdôraznil, že by sa právny štát mal rešpektovať.
Spolupredseda Európskej zelenej strany, iný nemecký politik Reinhard Bütikofer sa k Puigdemontovmu vystúpeniu vyjadril ostro kriticky.
Podľa jeho slov pre tlačovú agentúru DPA katalánsky premiér namiesto otvorenej konfrontácie zvolil politický podvod. “Je to trik hazardéra, ktorý je so svojou latinou na konci,” konštatoval. Pokiaľ Puigdemont nebude konať poctivo, môže predsa len dôjsť k explózii, poznamenal a dodal: “Alebo zvíťazia len stúpenci tvrdej línie v Madride. Katalánci prehrajú v oboch prípadoch”.