Madrid  2. októbra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Manu Fernandez)
 
Katalánsky prezident Quim Torra dal v utorok ultimátum španielskemu premiérovi Pedrovi Sánchezovi. Požaduje od neho, aby odsúhlasil referendum o nezávislosti Katalánska, ktoré bude na rozdiel od toho minuloročného oficiálne a španielska vláda ho bude rešpektovať. Len v prípade, že ho španielsky premiér odsúhlasí, môžu katalánske strany, ktoré sú za nezávislosť tohto regiónu, v centrálnom španielskom parlamente podporiť vládny návrh budúcoročného rozpočtu.

Na snímke Quim Torra

Pre Sáncheza ide pritom o veľmi podstatnú vec, pretože jeho vláda disponuje v parlamente len 84 z celkového počtu 350 kresiel a pre podporu rozpočtu potrebuje získať aj hlasy viacerých ďalších strán vrátane tých katalánskych. Ak rozpočet v parlamente neprejde, veľmi pravdepodobne by to znamenalo pád Sánchezovej vlády a nové predčasné voľby.
“Naša trpezlivosť nie je nekonečná. Ak najneskôr v novembri nie je na svete dohoda o realizácii sebaurčenia odsúhlaseným, záväzným a medzinárodne uznaným spôsobom, potom hnutie za nezávislosť nemôže pánu Sánchezovi garantovať v parlamente žiadnu stabilitu,” pohrozil v utorok Torra.
 
Príspevok Katalánsky líder dal španielskemu premiérovi ultimátum, rozpočet podporí len výmenou za referendum zobrazený najskôr Hlavné správy.