Barcelona 1. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Emilio Morenatti)

Portál pravda.ru publikoval zaujímavý materiál Ajdina Mechtieva o najnovších udalostiach v Katalánsku, kde sa dnes 1.10.2017 ma uskutočniť referendum o zotrvaní Kataláncov v spoločnom Španielsku

Ilustračné foto

Oficiálny Madrid nikdy nesúhlasil s nelegitímnym vznikom Kosova, ktorý násilne a napriek všetkým zvyklostiam arogantne presadili Američania. Dnes sa ukazuje, že za krátkozrakú politiku hlavných predstaviteľov EÚ, ktorí oddane plnili americké príkazy ohľadne Kosova, môžu Španieli platiť. Kosovom sa otvorila “Pandorina skrinka”, ktorá ohrozuje celú Európu.

V Španielsku všetci poznajú pieseň Freddieho Mercuryho a opernej speváčky Monserrat Caballé s názvom Barcelona, ktorá sa stala hymnou Letných olympijských hier 1992 v Barcelone. Dnes 25 rokov po olympiáde už Barcelona nie je vnímaná ako symbol španielskej súdržnosti, ale stala sa symbolom hlbokých rozporov medzi jednotlivými časťami Španielska. Katalánsko, v ktorom žije 12% obyvateľstva, sa snaží stať nezávislým štátom.

S podobným problémom sa približne pred troma rokmi stretla aj Veľká Británia, kde Škóti vykonali referendum o nezávislosti. Londýn tesne zvíťazil, približne polovica Škótov hlasovala proti škótskej nezávislosti.

Veľký vplyv na rozhodnutie Škótov zotrvať vo zväzku s Veľkou Britániou mal vtedajší britský premiér David Cameron, ktorý kategoricky odmietol poslať britských vojakov do Edinburgu a nesnažil sa referendum zakázať. Vo volebných miestnostiach sa nachádzali pozorovatelia, ktorých úlohou bolo zabrániť falšovaniu výsledkov volieb. Obyvatelia Škótska ocenili politiku britskej vlády a väčšina z nich sa rozhodla ostať v spoločnom štáte.

Naproti tomu oficiálny Madrid zvolil úplne inú cestu. Madrid zvýšil tlak na katalánske úrady, v tlači sa objavili prvé hrozby. Ústavný súd v Španielsku zakázal usporiadať referendum dňa 1.10.2017, do Katalánska začala prúdiť vojenská technika a policajné sily verné Madridu chcú v nedeľu ráno zablokovať prácu všetkých volebných miestností.

Takže Madrid odmieta “škótsky civilizovaný variant”, pričom ešte pred pár mesiacmi prieskumy ukazovali, že väčšina katalánskeho obyvateľstva si neželá konfrontáciu s Madridom a uvádzali, že dňa 1.10.2017 budú hlasovať za zotrvanie Katalánska vo zväzku so Španielskom.
Nekompromisná a tvrdá pozícia Madridu vo vzťahu k Barcelone však priviedla k radikalizácii pomerov. Dnes už podľa prieskumov takmer 2/3 opýtaných naznačovalo, že si želá nezávislosť Katalánska.

Odborníci v rámci hodnotenia španielskej politickej scény radi hovoria o špeciálnej mentalite španielskych politických elít. Podľa ich slov Španielsko poznačila skutočnosť, že v krajine od roku 1939 do roku 1975 vládol vojenský diktátor Francisco Franco, ktorý netoleroval žiadne protesty v krajine a vždy ich nemilosrdne potláčal. Až po Francovej smrti nastal v Španielsku demokratizačný proces podporovaný aj španielskym kráľom Juanom Carlosom, ktorého si ešte počas svojho života vybral ako nástupcu caudillo Franco. Oficiálny Madrid sa však stále nedokáže zbaviť mentorskej a tvrdej mentality vo vzťahu k španielskym provinciám.

Španieli v roku 2008 nepriznali nezávislosť  Kosova, ktorú presadzovali Američania a rozumnú politiku Španielska podporili v EÚ len Cyprus, Grécko, Rumunsko a Slovensko. Ostatné krajiny EÚ servilne podporovali USA a rozhodli sa znovu ponížiť Srbsko, zrušiť jeho teritorálnu celistvosť a napadnúť znova jeho suverenitu. Návrh na samostatnosť Kosova v EÚ prešiel, Rusko a Čína však vystríhali Brusel, že nelegitímnym priznaním samostatnosti Kosova sa otvára “Pandorina skrinka”, ktorá otrasie celou Európou. Žiaľ, európski lídri v roku 2008 počúvali len americký hlas a nie hlas zdravého rozumu.

Brusel momentálne musí čeliť separatistickým tendenciám v Európe. Flandersko už nechce ostať v spoločnom štáte s Belgickom, silnie separatistické hnutie na Korzike, Škótsko uvažuje o ďalšom opakovaní referenda o nezávislosti, ktoré sa chystá vykonať po “Brexite”. A momentálne Katalánsko drží v napätí celú EÚ.

Julian Assange označil udalosti v Katalánsku ako “1.svetovú internetovú vojnu”. Na svojom účte v Twitteri napísal, že v Katalánsku sa stávame svedkami silného konfliktu medzi obyvateľstvom a štátnou mocou, ktorý má podobnú vnútornú silu ako akt búrania Berlínskeho múra v roku 1989.

Situácia v Španielsku je momentálne značne napätá. Podľa viacerých Kataláncov im situácia krátko pred referendom o nezávislosti začína pripomínať atmosférou udalosti, ktoré predchádzali španielskej občianskej vojne v roku 1936. V sobotu ránu už španielske bezpečnostné sily kontrolovali volebné miestnosti v Katalánsku.

V prípade, že Madrid zabráni referendu, Katalánci sú ochotní ísť aj do masových protestov proti oficiálnemu Madridu. Prívrženci katalánskej samostatnosti sa už organizujú a pripravujú k referendu i protestom. Situácia v Katalánsku môže ostať napätá aj v najbližších mesiacoch.
Ajdin Mechtiev