Madrid 1. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez))

Viac než 500 starostov zo španielskeho regiónu Katalánsko demonštrovalo dnes pred Barcelonskou univerzitou na podporu plánovaného referenda o nezávislosti tohto regiónu, ktoré by sa malo konať 1. októbra. Informovala o tom agentúra DPA
Katalánski starostovia demonštrovali za referendum o nezávislosti

Protestujúci odovzdali separatistickému katalánskemu premiérovi Carlesovi Puigdemontovi podporný list. Puigdemont sa vyjadril, že bez ohľadu na varovanie centrálnej vlády v Madride a niekoľko právnych zákazov sa referendum uskutoční.
“Štát má z nás strach a my budeme pokračovať,” vyhlásil premiér, podľa ktorého sa dá “útlak zo strany španielskeho štátu” poraziť jedine vysokou volebnou účasťou.
Katalánsky parlament schválil referendum už vlani na jeseň. Ústredná vláda v Madride pod vedením španielskeho premiéra Mariana Rajoya však vníma toto úsilie ako nelegálne. Španielska ústava stanovuje, že referendá o nezávislosti sa musia konať celonárodne, nie iba regionálne.
Puigdemontov predchodca v úrade Artur Mas dostal dvojročný zákaz zastávať premiérsky post po tom, ako v roku 2014 protiústavne zorganizoval referendum o suverenite tohto regiónu ležiaceho na severovýchode Španielska.
V ekonomicky silnom Katalánsku je výrazné separatistické hnutie. Z celkovo 948 katalánskych magistrátov je až 787 združených v Asociácii za nezávislosť Katalánska.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.