Barcelona 21. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Manu Fernandez)
 
Tisícky stúpencov nezávislosti Katalánska si vo štvrtok v Barcelone pripomenuli prvé výročie demonštrácií, ktoré zaktivizovali separatistické hnutie a priviedli Španielsko do najhoršej politickej krízy za posledné desaťročia. Informuje o tom agentúra AP

Ilustračné foto

Štvrtkový protest pripomenul rozsiahle pouličné demonštrácie, ktoré boli pred rokom predohrou napätia v tomto bohatom regióne na severozápade Španielska. Katalánski separatisti v októbri 2017 zorganizovali referendum, ktoré bolo španielskou vládou označené za nezákonné. Vláda v Madride nasadila políciu, aby zabránila hlasovaniu v plebiscite.
Demonštranti vo štvrtok požadovali prepustenie prominentných separatistických vodcov vrátane Jordiho Sáncheza a Jordiho Cuixarta, predsedov organizácií Katalánske národné zhromaždenie a Omnium Cultural. Oboch predbežne obvinili zo vzbury, doposiaľ však nebol určený dátum začiatku procesu.
Ďalšie demonštrácie sú v Katalánsku naplánované na výročie vlaňajšieho referenda, ktoré sa konalo 1. októbra 2017, ako aj ďalšie protesty v súvislosti s neúspešnou deklaráciou nezávislosti.
 
Príspevok Katalánski separatisti si v Barcelone pripomenuli prvé výročie demonštrácií zobrazený najskôr Hlavné správy.