Kiel/Barcelona 25. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 
Bývalého katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta zadržala v nedeľu nemecká polícia, keď do krajiny pricestoval z Dánska. Oznámil to jeho právnik a potvrdila to aj polícia v severonemeckom meste Kiel. Dôvodom je európsky zatykač vydaný na separatistického lídra v Španielsku.

Na snímke Carles Puigdemont

Puigdemont bol v čase zadržania na ceste z návštevy Fínska späť do Belgicka, kde žije už niekoľko mesiacov v exile. Nemecká Spolková polícia ho zastavila o 11.19 h na diaľnici A7, uviedol hovorca Krajinského kriminálneho úradu Kiel pre agentúru DPA.
O zadržaní svojho klienta krátko predtým informoval na sociálnej sieti aj Puigdemontov právnik Jaume Alonso-Cuevillas, podľa ktorého s politikom zaobchádzali korektne a nachádza sa na policajnej stanici.
Španielsky Najvyšší súd v Madride rozhodol v piatok o opätovnom vydaní európskeho zatýkacieho rozkazu na Puigdemonta a šiestich ďalších katalánskych politikov, ktorí sa zdržiavajú v zahraničí.
Puigdemont navštívil v uplynulých dňoch Fínsko, kde sa zúčastnil na stretnutiach v parlamente a vystúpil na Helsinskej univerzite. Tamojšie orgány ho však nezatkli a mohol tak odcestovať naspäť do Belgicka. Podľa fínskeho poslanca a svojho spojenca Mikka Kärnäho opustil Fínsko ešte v piatok.
V prípade, že by sa Puigdemont vrátil do Španielska, hrozilo by mu 25-ročné väzenie za trestné činy, ktorých sa mal dopustiť svojim podielom na organizovaní vlaňajšieho referenda o osamostatnení Katalánska, pripomenula agentúra Reuters.
 
Príspevok Katalánskeho expremiéra Puigdemonta zadržali v Nemecku zobrazený najskôr Hlavné správy.