Madrid 6. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Emilio Morenatti)

Za samostatnosť sa vyjadrilo až 90,18 percenta Kataláncov
Katalánska regionálna vláda oznámila dnes konečné výsledky nedeľňajšieho referenda o nezávislosti tohto regiónu od Španielska. Po sčítaní všetkých hlasov Barcelona ohlásila, že v prospech suverenity sa vyjadrilo 90,18 percenta voličov, informuje agentúra DPA.
Na snímke predsedníčka katalánskeho parlamentu Carme Forcadellová (uprostred) počas stretnutia s poslancami katalánskeho parlamentu

Tieto údaje sa príliš nelíšia od prvých odhadov, ktoré boli známe už niekoľko hodín po uzatvorení volebných miestností. K urnám prišlo takmer 2,29 milióna z 5,3 milióna oprávnených voličov, čo znamená, že volebná účasť dosiahla 43 percent, uviedla na svojej webovej stránke katalánska vláda.
Proti katalánskej suverenite hlasovalo približne osem percent voličov. Mnohí z tých, ktorí uprednostňujú zotrvanie regiónu v rámci Španielska, referendum bojkotovali.
Katalánsky premiér Carles Puigdemont predtým vyhlásil, že plánuje vyhlásiť nezávislosť Katalánska do 48 hodín od zverejnenia konečných výsledkov referenda, ktoré centrálna vláda v Madride označila za protiústavné. Zasadnutie regionálneho parlamentu, avizované na pondelok, ústavný súd zakázal.
Puigdemont medzitým uviedol, že v utorok bude mať prejav pred katalánskym zákonodarným zborom, kde hodlá hovoriť o “súčasnej politickej situácii”. To, či sa na plenárnom zasadnutí bude hlasovať aj o vyhlásení nezávislosti regiónu, nešpecifikoval.
Španielska vláda dnes prijala dekrét umožňujúci firmám a bankám sídliacim na území Katalánska ľahšie presunúť sídlo svojej oficiálnej registrácie z tohto secesionistického regiónu.
Madrid opakovane označil referendum za ilegálne, katalánske vedenie však k plebiscitu napriek tomu 1. októbra prikročilo. Madridu nepomohli ani násilné zásahy španielskej polície, ktoré sa dočkali medzinárodného odsúdenia.