Tarragona 15. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti)

Katalánska vláda odštartovala kampaň pred referendom o nezávislosti tohto španielskeho regiónu, ktoré sa má uskutočniť 1. októbra, informovala agentúra AP.
Ilustračné foto: Na snímke účastníci pochodu na podporu nezávislosti Katalánska

Dvojtýždňovú agitačnú kampaň za odčlenenie od Španielska vo štvrtok oficiálne spustil predseda katalánskej autonómnej vlády Carles Puigdemont. Urobil tak na zhromaždení, sa konalo v prístavnom meste Tarragona, približne 100 kilometrov južne od Barcelony.
“Niektorí sa domnievajú, že 1. októbra nebudeme hlasovať. Čo si to vlastne myslia o nás Kataláncoch? My v Katalánsku sme demokrati,” vyhlásil Puigdemont pred tisíckami stúpencov nezávislosti, ktorí sa zišli v tarragonskej aréne.
Odporcovia separatistov nemajú v úmysle viesť oficiálnu predreferendovú kampaň. Väčšina opozičných síl na úrovni Katalánska i Španielska totiž odmieta akúkoľvek účasť na októbrovom plebiscite, keďže ho považujú za protiústavný.
Ústredná španielska vláda v Madride sa snaží zabrániť konaniu referenda v Katalánsku prostredníctvom rozhodnutí Ústavného súdu. Ten už pozastavil platnosť zákona a vyhlášky o vypísaní referenda, ako aj legislatívu, ktorá by mala – v prípade vyhlásenia nezávislosti Katalánska – slúžiť ako dočasná ústava novej republiky.
Katalánska regionálna vláda je napriek tomu odhodlaná pokračovať v prípravách plebiscitu. Španielsky generálny prokurátor pohrozil, že každému, kto sa bude podieľať na organizácií hlasovania hrozí trestné stíhanie. Španielska ústava totiž zakazuje jednostranné odtrhnutie sa regiónov od Španielska.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.