Brusel 28. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)

Katalánsky “minister” zahraničných vecí Raül Romeva dnes v Bruseli žiadal od EÚ podporu pred kontroverzným referendom, ktorým chce Katalánsko dosiahnuť nezávislosť od Španielska.
Ilustračné foto

Romeva dnes pred novinármi v Bruseli uviedol, že inštitúcie Európskej únie musia “pochopiť, že ide o veľkú vec”.
S týmto vyhlásením Romeva vystúpil deň po tom, čo predseda autonómnej katalánskej vlády Carles Puigdemont v rozhovore pre agentúru AP obvinil EÚ, že sa Katalánsku “obrátila chrbtom” v jeho konflikte so španielskou ústrednou vládou.
Okrem toho Romeva obvinil španielsku vládu z “brutálneho nátlaku” na predstaviteľov katalánskych úradov, aby sa pokúsili zabrániť nedeľnému referendu, ktoré Španielsko považuje za nezákonné. Romeva podľa vlastných slov v Katalánsku neočakáva násilnosti, pretože “v katalánskej DNA nie je (zakódované) použitie násilia na riešenie politických problémov”.

Španielska vláda v utorok požiadala katalánsky regionálny policajný zbor (Mossos d’Esquadra) o súčinnosť pri preberaní kontroly nad volebnými miestnosťami v Katalánsku, a to v snahe zmariť referendum o nezávislosti tohto regiónu od Španielska.
Španielska prokuratúra si v tejto veci dokonca v stredu predvolala majora katalánskej polície Josepa Lluísa Trapera, ktorý ju však varoval, že plnenie nariadenia o kontrole nad potenciálnymi volebnými miestnosťami by mohlo mať neželané následky v podobe ohrozenia bezpečnosti občanov a narušenia verejného poriadku.
Trapero preto naliehal na ministerstvo vnútra, aby polícia počas referenda v Katalánsku konala ako obvykle – čiže primerane a pri zachovaní jednotného postupu.

Odbory hasičov Barcelony po stredajších rokovaniach v katalánskom parlamente oznámili, že počas referenda budú ich členovia pôsobiť ako ochranný kordón, aby zabezpečili pokojné hlasovanie.
Pozorovatelia však upozorňujú, že toto rozhodnutie hasičské odbory stavia do konfliktu s regionálnou políciou Mossos d’Esquadra, od ktorej španielska prokuratúra zasa žiada súčinnosť pri de facto marení referenda o nezávislosti Katalánska.
Katalánska polícia, ako aj ďalšie dve bezpečnostné zložky dostali totiž rozkaz “za každú cenu” zabrániť otvoreniu volebných miestností.