Praha 14. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook-Karel Gott)

V predvečer 80. narodenín Karlovi Gottovi poslal písomné blahoželanie prezident Českej Republiky a spevák všetkým svojim fanúšikom poďakoval na sociálnych sieťach. Narodeniny sa Gott chystá osláviť v úzkom rodinnom kruhu

Na snímke Karel Gott

Slávnosti pri príležitosti 80. narodenín slávneho speváka, hviezdy svetovej scény Karla Gotta, už v Českej republike prijali celoštátny charakter. Maestro dostal blahoželanie od prezidenta krajiny, politikov a verejných činiteľov, kultúrnych osobností a obyčajných občanov.

V predvečer narodenín Gott na svojich stránkach na sociálnych sieťach zdieľal fotografiu s hromadou listov od fanúšikov a všetkým gratulantom poďakoval.

“Moji milí priaznivci, preberám sa množstvom vašich gratulácií, ktoré ste mi poslali a stále posielate k narodeninám a musím povedať, že som z vašich prianí veľmi dojatý. Som vďačný za vašu mnohoročnú priazeň, ktorá ma robí šťastným. Ďakujem za všetko, mám vás rád,” napísal Karel Gott.

Pieseň od Milana Drobného

Aj keď ich vzťah v poslednej dobe nie je najlepší, spevák Milan Drobný poprial Gottovi všetko najlepšie k narodeninám a dokonca mu zložil novú pesničku.

“Nemôžem sa s ním spojiť, pretože ani nemám jeho telefónne číslo. Všetko, čo mi zostalo, je poslať dar do rúk,” priznal Drobný v rozhovore pre denník Blesk.

Drobný vyhlásil, že je to unikátna pieseň: “S veľkým orchestrom som napísal a naspieval áriu. Je v tom vyjadrenie, ako ma priviedol ku spievaniu, konzervatóriu a Semaforu. Pointu bude počuť len on, pre nikoho iného to nie je,” rozhodol sa spevák tajiť, čo zaznie v závere pesničky. Ovšem ukážku predsa len v rámci vysielania Blesku zverejnil.

Karel Gott natočil so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu novú verziu pesničky Karla Svobodu & Zdeňka Borovce Choď za šťastím

[embedded content]

“K tvojim narodeninám ako darček túto áriu ti dám,” zaznelo v úvode textu, ktorý neskôr kopíroval linku života Gotta a jeho spolužiaka Milana, ktorý kamarátovi ďakuje, že ho priviedol na štartovaciu čiaru. Spoločne vraj na hodinách aj na vystúpeniach vrieskali na plný gule, v balete mali na nohách piškóty, váľali sa po podlahe, a dokonca trénovali aj cviky pri tyči.

“Chcel by som ti popriať veľa zdravia, pohodu, pokoj a prial by som si, aby sme sa opäť zišli, niekde medzi štyrmi očami,” zaželal Drobný oslávencovi.

“Český slávik” a “Sinatra Východu”

Už od začiatku 60. rokov 20. storočia je Karel Gotta nazývaný Zlatým slávikom. Stal sa jedným zo symbolov modernej Českej republiky. Je milovaný desiatkami miliónov fanúšikov doma i v zahraničí. Gott sa stal živou legendou popovej hudby. Iba v Českej republike bolo vydaných viac ako 200 titulov nahrávok, zvukových kaziet a CD so záznamami jeho skladieb. Podľa médií je Karel Gott spolu s hokejistom Jaromírom Jágrom najobľúbenejším občanom Českej republiky. Na celom svete bolo predaných viac ako 30 miliónov kópií jeho diskov.

[embedded content]

Karel Gott a Rusko

Sovietsky zväz a neskôr Rusko Gott navštevoval mnohokrát od polovice šesťdesiatych rokov, má mnoho ruských fanúšikov. Posledné koncerty Gotta v Moskve a niekoľkých ďalších ruských mestách sa konali v rokoch 2011-2013 a sály boli vypredané. Gott spieval veľa piesní a romancií v ruštine spolu s Alexandrovcami (Ich súbor piesní a tancov).

[embedded content]

Hudobné úspechy

 • Sedem Platinových platní za úspešný predaj zvukových nosičov s nahrávkami Karla Gotta, ktoré interpretovi udelil Supraphon a GOJA, agentúra Gott – Janeček.
 • 32 Zlatých platní gramofónových firiem Supraphon, GOJA, agentúra Gott-Janeček, Popron, Polygram, Polydor (SRN) a PolyGram (Švajčiarsko) za úspešný predaj zvukových nosičov s nahrávkami Karla Gotta.
 • 5 Strieborných platní Supraphonu.
 • Prvá zo štyroch cien TROPHEE nationale medzinárodného veľtrhu gramofónových spoločností a hudobných vydavateľstiev MIDEM vo francúzskom Cannes pre najpredávanejšieho československého speváka na platniach (Karel Gott túto cenu dostal v rokov loch 1967, 1968, 1969 a 1970). Počas všetkých festivalových koncertov bola meraná hlasitosť potlesku. Kým potlesk speváka Toma Jonesa dosiahol 58 fónov, nováčik Karel Gott prekvapil svojimi 54 fonmi. Francúzska tlač už nasledujúci deň nepísala o sľubnom spevákovi, ale o “prírodnom úkaze z Východu”.
 • Platinové DVD Supraphonu za úspešný predaj vianočného DVD Sen o Vianociach (2004).
 • Multiplatinová platňa Supraphonu za album 42 najväčších hitov (2004).
 • Multiplatinová platňa Supraphonu Vianoce v zlatej Prahe (2004).
 • Platinová platňa Supraphonu DVD Sen o Vianociach (2004).
 • Zlatá platňa Supraphonu za DVD Lady Carneval (2004).
 • Dvojnásobná platinová platňa Supraphonu za DVD Lady Carneval 2008).
 • Platinová platňa Supraphonu za album 50 hitov (2008).
 • Platinová platňa Supraphonu – DVD Stokrát chválim čas (2008).
 • Dvojnásobná platinová platňa Supraphonu za album 70 hitov (2010).
 • Platinová platňa Supraphonu za album Sentiment (2012).
 • Zlatá platňa Supraphonu za album Dotyk lásky (2012).
 • Dvojnásobná platinová platňa Supraphonu za album Sentiment (2012).
 • Platinová platňa Supraphonu za album Dotyk lásky (2013).
 • Platinová platňa Supraphonu za album Láska je nádhera (2014).
 • Krištáľový lev Supraphonu (2014).
 • Dvojnásobná platinová platňa Supraphonu za album S pomocou priateľov (2015).
 • Zlatá platňa Supraphonu za album 40 Slávikov (2016).
 • Dvojnásobná platinová platňa Supraphonu za album 40 Slávikov (2017).
 • Zlatá platňa Supraphonu za album Ľudovky môjho srdca (2017).

[embedded content]

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj