Rím 11. apríla 2018 (HSP/kath.net/KAP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)
 
Kardinál Gianfranco Ravasi (75) predseda Pápežskej rady pre kultúru, obhajoval účasť Vatikánu na výstave luxusnej módy. „Móda predstavuje významnú formu súčasnej komunikácie. Aj keď luxus nie je pre Cirkev prioritou, kresťanské posolstvo musí hľadať prístup k tejto oblasti, ako ku každému inému svetu, kde existuje zlo,“ povedal pre talianske vydanie módneho magazínu „Vogue“.

Na snímke kardinál Gianfranco Ravasi

Vatikán dá k dispozícii nikdy predtým neprepožičané liturgické odevy na októbrovú výstavu „Heavenly bodies“ (Nebeské telá) v Metropolitan Museum v New Yorku.
Kardinál Ravasi poukázal na napomenutie sv. apoštola Pavla: „Preverujte všetko a zachovajte si to dobré.“ Grécke slovo „kalon“ označuje ako pekné tak aj dobré, ako povedal kardinál. To, že luxus je súčasťou Katolíckej cirkvi odmietol: „Skvostné liturgické rúcha sú viazané na slávenie obradu a znamením transcendentnosti. Pod kardinálskym odevom nosím normálny oblek.

Mimochodom aj najjednoduchšie omšové rúcha môžu byť výrazom luxusu a márnivosti a naopak haute couture prejavuje „symbolickú funkciu, ktorá ukazuje ponad len čistý účel odievania sa, ako povedal kardinál. „Už v Biblii sa Boh nejaví iba ako Stvoriteľ, ale aj ako krajčír, ktorý prvý ľudský pár vybavil šatami z kožušín.“ Ravasi tak protirečil filozofovi Ludwigovi Feuerbachovi (1804-1872): „Človek nie je iba tým, „čím sa živí“, ale aj tým, „čo si oblieka“.

Ravasi pre „Vogue“ obhajoval aj potrebný dialóg Cirkvi a sveta krásy: „Modelky často nútené k brutálnemu asketickému životu, majú túžbu po kráse, vyjadrujú hľadanie krásy, ktorá hľadí ďalej. Na druhej strane, kto dnes pristúpi bez znalosti Biblie ku zbierke malieb, na 80 percent nechápe, čo vidí,“ povedal kardinál Ravasi.
 
Príspevok Kardinál Ravasi za účasť Vatikánu na výstave luxusnej módy zobrazený najskôr Hlavné správy.