Bratislava 8. februára 2018 (HSP/TK KBS/Foto:Peter Zimen)

Kardinál Gerhard Ludwig Müller, emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery, včera ukončil návštevu Slovenska. Posledným bodom jeho programu bolo stretnutie s médiámi, predsedom Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislavom Zvolenským a skupinou osôb, ktoré navštívil u nás aj v minulosti. Z Bratislavy odcestoval do Viedne, odkiaľ odletel späť do Ríma.
Kardinál Müller ukončil návštevu Slovenska

Kardinál Müller pricestoval v pondelok. V Katedrále sv. Martina v Bratislave slávil v prítomnosti viacerých biskupov, kňazov a veriacich slávnostnú svätú omšu. V utorok vystúpil na medzinárodnom sympóziu, ktoré sa uskutoční Aule Benedikta XVI. na Bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave pri príležitosti 25. výročia encykliky sv. Jána Pavla II. Veritatis splendor o základných otázkach cirkevnej náuky o mravnosti. Hovoril o obsahu, posolstve a výzvach encykliky Veritatis splendor.
Gerhard Ludwig Müller sa narodil 31. decembra 1947 v nemeckom Finthene.  Kňazskú vysviacku prijal v roku 1978 z rúk kardinála Volka. Pôsobil ako profesor na katedre pre Katolícku dogmatiku v Mníchove. Ako hosťujúci profesor pôsobil na mnohých ďalších univerzitách – v Cusco (Peru), Madrid (San Damaso), Philadelphia (USA), Kerala (India), Santiago de Compostela, Salamanca (Španielsko) Lateránska univerzita (Rím), Lugano a Sao Paulo (Brazília). Bolo mu tiež udelených viacero čestných doktorátov. Od roku 1990 bol členom Komisie pre náuku viery pri Nemeckej biskupskej konferencii. V rokoch 1998 až 2002 bol tiež členom Medzinárodnej teologickej komisie.
V roku 1999 bol povolaný za odborného poradcu vatikánskej európskej synody. V roku 2001 bol teologickým poradcom Svetovej biskupskej synody v Ríme na tému „Biskup ako služobník evanjelia Ježiša Krista pre nádej sveta.“ V roku 2005 sa ako synodálny otec zúčastnil Svetovej biskupskej synody na tému „Eucharistia ako vrchol a prameň života i poslania Cirkvi“. Pápež sv. Ján Pavol II. ho 1. októbra 2002 vymenoval za diecézneho biskupa Regensburgu. 24. 11. 2002, na sviatok Krista Kráľa prijal v Regensburgu biskupskú vysviacku. V rámci Nemeckej biskupskej konferencie bol predsedom komisie pre ekumenizmus a podpredsedom Komisie pre náuku viery.
V rokoch 1998 až 2003 bol členom Medzinárodnej teologickej komisie. V decembri 2008 bol za Katolícku cirkev poverený vedením dialógu v rámci Medzinárodnej komisie pre jednotu kresťanov a dialóg Evanjelickej a Rímsko-katolíckej cirkvi na tému „Krst a rastúce cirkevné spoločenstvo“. Gerhad Ludwig Müller sa 20. decembra 2007 stal členom Kongregácie pre náuku viery a 19. januára 2009 členom Pápežskej rady pre kultúru. Druhého júla 2012 ho pápež Benedikt XVI. vymenoval za prefekta Kongregácie pre náuku viery. V tomto úrade pôsobil päť rokov, do 2. júla 2017. Za kardinála ho kreoval pápež František 22. februára 2014. Na Slovensko pricestoval už aj v minulosti, keď ho vtedy prijali viacerí kňazi a biskupi.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.