Salvador 8. augusta 2017 (HSP/TK KBS/RV/Foto:Flickr)
 
“Ako pastieri sme sa dopustili omylu tým, že sme redukovali formáciu laikov iba na ich pôsobenie v rámci Cirkvi. Musíme sa snažiť prebúdzať nový politický štýl,” hovorí nedávno vymenovaný salvadorský kardinál Gregorio Rosa Chavez v rozhovore pre taliansky katolícky mesačník Il Regno. Interview poskytol v rámci posledného konzistória, pri ktorom bol tento pomocný biskup vymenovaný za kardinála, čo bolo po prvýkrát v dejinách cirkvi.

Na snímke kardinál Gregorio Rosa Chavez

Kardinál Rosa Chavez toto menovanie vníma tak, že bol spolupracovníkom a priateľom salvadorského mučeníka bl. Oskara Arnulfa Romera. Väčšina otázok rozhovoru sa týkala práve tejto skutočnosti, a kardinál Rosa označil za hlavnú úlohu Cirkvi v Salvadore vytvoriť novú akosť verejného života, aby sa predchádzalo odchodu mladých ľudí do zahraničia a upadania do konzumného životného štýlu.
“Vyše 20 rokov sme mali vládu krajnej pravice, ktorá sa nezaujímala o sociálne záležitosti, ani o Romera,” hovorí salvadorský kardinál. “Potom došlo k zmene a k vláde sa dostala ľavica. Jej počínanie však bolo nekonzekventné, a politici, ktorí nie sú konzekventní, páchajú veľa škôd, s čím máme do činenia všade vo svete, vrátane Salvadoru. Existujú síce výnimky, ale sú to iba výnimky. Musíme sa snažiť vzbudiť nový politický štýl. Je potrebné formovať politickú triedu, čo je úloha, ktorú sme si ako pastieri nezadali. Laici nie sú pripravovaní na pôsobenie v laickom svete, ale iba v Cirkvi. To je veľká chyba, ku ktorej v našej krajine došlo. Myslím, že túto úlohu, je potrebné začať plniť teraz, pretože pokiaľ sa to nezmení, nezmenia sa svetské štruktúry a ľudia budú naďalej strácať, hovorí kardinál Chavez pre časopis Il Regno.
 
Príspevok Kardinál Chavez: Nepripravujeme laikov na pôsobenie vo svete, čo je chyba zobrazený najskôr Hlavné správy.