Vatikán 2. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Tom Gannam, file)

Pápež František znovuvymenoval amerického kardinála Raymonda Lea Burkeho na Apoštolskú signatúru takmer tri roky po tom, ako ho z postu prefekta odvolal
Na snímke kardinál Raymond Burke

Svätá stolica v sobotu ráno oznámila, že Burke bol vymenovaný na Vatikánsky najvyšší súd, kde spolu s ním budú aj kardináli Agostino Vallini a Edoard Menichelli, arcibiskup Frans Daneels a biskup Johannes Willibrordus Maria Hendriks.
Kardinál Burke slúžil ako prefekt súdu už šesť rokov pred tým, ako bol odvolaný v roku 2014 a menovaný za hlavného patróna Maltézskeho rádu, čo je prevažne “čestnou funkciou”. Bolo veľmi nezvyčajné odvolať vysokopostaveného kardinála bez toho, aby mu bola priradená porovnateľná funkcia.
Burke je silným obhajcom tradičného cirkevného učenia a bol jedným zo štyroch kardinálov, ktorí podpísali “dubia” požadujúce od pápeža Františka objasnenie jeho posynodálnej exhortácie o láske a rodine Amoris Laetitia, nakoľko sa začali šíriť rôzne interpretácie jediného cirkevného učenia o sviatostiach a manželstve.
Dr. Joseph Shaw, hovorca signatárov tzv. Filiálnej korekcie, verí, že toto vymenovanie je “malým krokom v rehabilitácii kardinála Burkeho ako aktívneho člena kúrie”. Dodal, že ide o “zdravý rozum pápeža Františka a jeho poradcov ponechať si skúseného človeka”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.