Vatikán 19. mája 2017 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)

Pápež František prezradil peruánskym biskupom, ktorých pri príležitosti návštevy ad limina apostolorum prijal v pondelok 15. mája, že uvažuje nad „Synodou pre amazonské národy“. Pre Vatikánsky rozhlas to uviedol kardinál Cláudio Hummes, predseda Panamazónskej cirkevnej siete (Repam).
Na snímke pápež František

„Je to veľmi dôležitá správa smerom k Cirkvi, ktorá sa stále viac inkulturuje, Cirkvi so stále amazonskejšou tvárou, Cikrvi, ktorá sa zapája do ochrany Amazónie. Tá čelí riziku, že bude zničená, zdevastovaná, znehodnotená.
Po prvé je tam veľmi málo misionárov. Je tam veľký nedostatok bližšej prítomnosti pôvodnému obyvateľstvu predovšetkým vo vnútri Amazónie. Táto fyzická prítomnosť Cirkvi prostredníctvom kňazov či diakonov je veľmi neistá. Pôvodné obyvateľstvo si na to sťažuje, chceli by Cirkev, ktorá by bola bližšia. Možno kedysi aj bola, avšak dnes z mnohých dôvodov sa táto prítomnosť zmenšila.
Okrem toho je tu otázka inkulturácie: ponúknuť amazónsku tvár znamená pre Cirkev inkulturovať sa do pôvodných kultúr tam, na mieste. Čaká nás ešte dlhá cesta a synoda by mohla povzbudiť, naznačiť cesty v tomto zmysle… Mohla by predovšetkým napomôcť tomuto procesu inkulturácie. Bol by to nepochybne veľmi plodný moment pre Cirkev v Amazónii.“
Synoda by sa mala týkať amazónskych národov vo Venezuele, Kolumbii, Ekvádore, Peru, Bolívii a Brazílii. O pastoračnej situácii svedčia napr. slová brazílskeho biskupa Erwina Kräutlera, ktorý v minulosti pre médiá uviedol, že má na starosti 900 farností a k dispozícii len 30 kňazov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.