Bangladéš/Mjanmarsko 29. septembra 2017 (HSP/RV/TK KBS/Foto:TK KBS/SpC Vatikan)

Pápež František sa chystá navštíviť Bangladéš a Mjanmarsko koncom novembra
„Dovoľte, aby sa Cirkev stala poľnou nemocnicou.“ Týmito slovami reaguje na dramatickú situáciu prenasledovanej moslimskej menšiny Rohingov v Mjanmarsku v najnovšom vyhlásení kard. Patrick D’Rozario, arcibiskup bangladéšskeho hlavného mesta Dháka. Pápež František sa chystá navštíviť Bangladéš a Mjanmarsko koncom novembra tohto roku (na snímke logo návštevy).
Na snímke logo návštevy

Podľa agentúry Asia News pre konflikt v Mjanmarsku opustilo svoje domovy a prešlo cez hranicu do Bangladéšu viac než 420-tisíc ľudí. Kardinál D’Rozario vyjadril vďaku za štedrosť ázijskej krajiny, „ktorá otvorila pred ľuďmi, ktorí trpia“ nielen „svoje hranice, ale aj srdce“. Utečenecké tábory nedávno navštívila aj bangladéšska premiérka Hasína Wadžídová. Miestne autority však naďalej tvrdia, že Rohingovia sa budú musieť skôr či neskôr vrátiť späť do Mjanmarska.
Katolícka cirkev podľa arcibiskupa Dháky žiada od vlády povolenie pomôcť utečencom prostredníctvom Charity a zároveň vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby zakročilo. „Ak nič iné, tak toto láskavé a súcitné gesto Bangladéšu by malo prebudiť povedomie sveta, apelovať na svedomie celého ľudstva a vytvoriť tak tlak na mjanmarské autority, hľadiac na ľudstvo bez potreby politických, náboženských, etnických a historických kalkulácií,“ vysvetlil kardinál D’Rozario.
Vatikánsky prelát v uplynulých dňoch navštívil dva utečenecké tábory Rohingov v dištrikte Bandarban na juhu Bangladéša, kde našli útočisko tisícky ľudí na úteku pred násilím. V oblasti Tumbro a Ghumdhum si vypočul smutné príbehy prenasledovania mnohých vysídlencov. Kardinál D’Rozario sa tiež stretol s autoritami kompetentnými pre riešenie krízového stavu a odovzdal im finančnú pomoc vo výške viac než 10-tisíc eur.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.