Moskva 9. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Ivan Sekretarev)
 
Ruská punková skupina Pussy Riot vo štvrtok oznámila, že jedna z jej členiek Marija Aľochinová odcestovala do Británie aj napriek úradnému zákazu opustiť krajinu

Na snímke uprostred členka ženskej ruskej punkovej skupiny Pussy Riot Marija Aľochinová

Protikremeľská aktivistka Aľochinová oznámila, že ruská pohraničná polícia ju v stredu vrátila, keď sa pokúšala odcestovať z krajiny, z moskovského letiska, na vystúpenie na festivale Fringe v škótskom Edinburghu. Ten je najväčším umeleckým festivalom na svete. Vystúpenie malo byť založené na jej knihe.
Avšak vo štvrtok skupina Pussy Riot na Twitteri napísala, že Aľochinová “našla spôsob, ako vykĺznuť, a práve teraz letí do Edinburghu”.
Ruské úrady vysvetlili zákaz vycestovať tvrdením, že Aľochinová nevykonala verejnoprospešné práce. Aktivistku totiž odsúdili na 140 hodín týchto prác za nepovolené protesty pred moskovským sídlom ruskej Federálne bezpečnostnej služby (FSB). Vlani v decembri tam rozprestrela pútač s nápisom “Všetko najlepšie k narodeninám, kati!” a v apríli hádzala papierové lietadielka na protest proti žiadosti FSB zablokovať komunikačnú službu Telegram, pripomenula tlačová agentúra AP.
Aľochinová a jej kolegyňa z kapely Pussy Riot Nadežda Tokolonnikovová strávili takmer dva roky v pracovných táboroch za protest z roku 2012 vo vnútri moskovského Chrámu Krista Spasiteľa. Bolo krátko pred prezidentskými voľbami a skupina tam vystúpila s punkovou “modlitbou” proti Putinovi. Súdy však Aľochinovej odvtedy uložili aj ďalšie, miernejšie tresty za iné akcie.
Iba v deň pred prekazenou cestou protestovala Aľochinová spolu s ďalším aktivistom proti mučeniu v ruských väzniciach.
 
Príspevok Kapela Pussy Riot oznámila, že jej odsúdená členka odišla z krajiny napriek zákazu zobrazený najskôr Hlavné správy.