Berlín 13. decembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:Mariana Harder-Kühnel Twitter)
 
Nemecký parlament vo štvrtok odmietol ďalšiu kandidátku protiimigrantskej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) na post podpredsedníčky Bundestagu. Za Marianu Harder-Kühnel hlasovalo len 241 poslancov, proti ich bolo 377 a 41 zákonodarcov nehlasovalo

Na snímke Mariana Harder-Kühnel

V Bundestagu je dlhé roky zvykom, že po jednom podpredsedníckom poste má vždy každá z parlamentných strán, AfD je však už od začiatku súčasného volebného obdobia pred vyše rokom bez podpredsedníckej stoličky.
Strana, ktorá je napriek jej snahe o umiernenú rétoriku obviňovaná z prepojenia na krajne pravicové kruhy a niektorí jej členovia aj zo sympatií k fašizmu, na post podpredsedu parlamentu nominovala už v októbri 2017 Albrechta Glasera. Proti jeho nominácii sa však zdvihla vlna kritiky a v médiách sa pretriasali viaceré jeho problematické výroky, napríklad jeho vyjadrenie, že sloboda náboženstva by sa nemala vzťahovať na islam.
Mariana Harder-Kühnel sa považovala za kompromisnú kandidátku, keďže sa v strane radí k umiernenému krídlu a nie sú známe žiadne skutočnosti alebo jej výroky, na základe ktorých by sa dala spájať s krajnou pravicou.
 
Príspevok Kandidátku AfD opäť nezvolili za podpredsedníčku nemeckého parlamentu zobrazený najskôr Hlavné správy.