Banská Bystrica 29. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko) AKTUALIZOVANÉ

Viac ako 8000 eur, teda na úrovni mesačného príjmu europoslanca, má byť podľa kandidáta na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Stanislava Mičeva plat súčasného šéfa kraja Mariana Kotlebu, ktorý berie z kumulovaných funkcií. Mičev to uviedol na tlačovej besede v Banskej Bystrici. Milan Uhrík (ĽSNS) dnes však uviedol veci na správnu mieru
Kandidát predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), Stanislav Mičev

Ako zhrnul Mičev, Kotlebov príjem podľa neho pochádza celkovo zo šiestich kumulovaných funkcií a predpokladá, že nezáujem predsedu o vedenie BBSK sa odvíja aj od výšky jeho platu za túto funkciu, nakoľko tvorí najmenšiu časť jeho mesačného príjmu, čo predstavuje minimálny plat 435 eur.
“Kotleba pred štyrmi rokmi kritizoval Maňku, že sedí na dvoch stoličkách a tým pádom nie je možné, aby sa naplno venoval kraju. V súčasnosti zastáva Kotleba kumulovane šesť funkcií. Je poslancom Národnej rady SR, členom troch výborov Národnej rady SR, je predseda BBSK a predseda Kotleba-ĽSNS. Sedí teda na šiestich stoličkách,” konštatoval Mičev.
“Kotleba sa zaradil medzi štandardných politikov a čo je podstatné, má neštandardný mesačný príjem. Vyzval som ho, aby zverejnil svoj celkový mesačný príjem, doteraz tak neurobil. Bude to tým, že jeho mesačný príjem je vysoko nadštandardný a blízky príjmu, ktorý má mesačne europoslanec. A pritom všetky jeho príjmy pochádzajú z verejných zdrojov,” zdôraznil Mičev s tým, že Kotleba šetrí na domovoch sociálnych služieb a školách v BBSK, ale nešetrí na výplate pre seba.
Podľa neho aktuálnym dôkazom je absencia novej koncepcie rozvoja sociálnych služieb. Od 1. januára budúceho roka poskytovanie príspevkov na jednotlivých klientov bude možné len vtedy, ak bude mať príslušný VÚC schválenú Koncepciu sociálneho rozvoja. Ak ho BBSK mať nebude, vážne to ohrozí chod zariadení, nakoľko hlavne súkromní poskytovatelia sociálnych služieb by nedostali úhrady za svoje služby.
“Kým ostatné samosprávne kraje už majú vytvorenú koncepciu v štádiu verejného pripomienkovania, súčasné vedenie BBSK zatiaľ nezverejnilo existenciu takého dokumentu,” poznamenal dnes Mičev.
“Kotleba najviac času venuje svojej straníckej činnosti. Parlamentný život ho stál 57 pracovných dní vlani, kedy bol mimo Úradu BBSK, pretože vykonával funkciu poslanca NR SR. Ako predseda BBSK má len 435 eur mesačne, a tak sa správa k riešeniu povinností voči župe,” dodal Mičev.
Uhrík: Keby Mičev poznal zákony, tak by vedel, že za kumulované funkcie je u poslanca NR SR podľa zákona minimálna mzda
Riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík pred avizovaným odhalením o príjme Mariána Kotlebu zareagoval:
“Nepríde so žiadnym novým odhalením. Len sa snaží mediálne zaujať opakovaním a recyklovaním tém z bulváru. Všetky údaje, ktoré chce bombasticky zverejniť, sú predsa už dávno verejne známe a dostupné z majetkových priznaní na Úrade BBSK alebo v NR SR. Dokonca boli už aj medializované na viacerých portáloch, kde sme v porovnaní s inými politikmi dopadli ako žobraví mnísi,” povedal Uhrík.
Dnes na margo zverejnených informácií na sociálnej sieti informoval, že podľa zákona za kumulované funkcie môže poslanec NR SR poberať len minimálnu mzdu:
“Dnes zaplavilo celý bulvár vymyslené klamstvo o tom, že Marian Kotleba vraj berie plat 8-tisíc eur mesačne. Autorom tohto klamstva nie je nikto iný, ako zúfalý kandidát na predsedu BBSK pán Mičev. Keby Mičev aspoň trochu poznal zákony a dokázal počítať, tak by vedel, že poslanec NR SR zastávajúci nejakú inú funkciu taký plat z verejných zdrojov prakticky ani nemôže zarábať, pretože za každú ďalšiu funkciu musí podľa zákona brať minimálnu mzdu. Okrem toho, väčšina “funkcií”, ktoré Mičev Marianovi Kotlebovi vyčíta sú samozrejme neplatené pozície. Priatelia, naši politickí súperi nemajú na nás čo vytiahnuť a tak sa už uchyľujú k otvoreným a vyslovene sprostým klamstvám. A zapredaný mainstream im v tom ochotne asistuje. Neverte všetkému, čo napíšu! Držte nám palce, hľadajte pravdu a spolu ich porazíme.”