Banská Bystrica 6. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

Ak nebudem na konci septembra najsilnejší demokratický kandidát, odstúpim a podporím najsilnejšieho. Zdôraznil dnes kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter a zároveň svojim súperom v krajských voľbách adresoval ponuku a aj výzvy.
Na snímke kandidát na post predsedu BBSK Ján Lunter

“Jediný rozumný spôsob, akým sa môžeme v tomto termíne dozvedieť, kto si ako stojí a aké má šance, je prieskum voličských preferencií. Zadáme ho do konca budúceho týždňa u agentúry Focus a jeho výsledky budeme mať v rukách na konci tohto mesiaca. Je pre mňa dôležité, aby bol proces transparentný a dôveryhodný pre ďalších kandidátov a predovšetkým voličov,” reagoval Lunter a dal ponuku ostatným demokratickým kandidátom.
“Ak majú záujem podieľať sa na prieskume tak, aby bol náš spoločný, som tomu otvorený. Budeme rovným dielom zdieľať náklady a každý bude mať prístup k zozbieraným dátam a možnosť kontroly. Rovnaký otvorený prístup poskytneme i novinárom,” priblížil kandidát na šéfa kraja.
Nebráni sa ani prípadnému druhému prieskumu niektorého z kandidátov u inej agentúry, ale takej, ktorá je členom Slovenskej asociácie výskumných agentúr. “Ponuka platí do stredy budúceho týždňa, do 13. septembra, aby sa stihol zber údajov načas,” konštatoval.
“Súperov vyzývam na zodpovednosť. Na začiatku sme si dali slovo, že sa vzdáme v prospech najsilnejšieho kandidáta. Nikdy sme nepreberali spolu zmenu našich prehlásení v závislosti od podpory iných strán. Keď Smer-SD opakovane prehlasoval v priebehu kampane, že podporí najsilnejšieho, a nebol som najsilnejší, nikto nemal námietky. Preto som teraz prekvapený a považujem to za zmenu postojov vzhľadom na deklaráciu pôvodných záväzkov o vzdaní sa, za čím vidím len politické špekulácie.
Vyzývam preto všetkých, aby sa postavili zodpovedne ku svojim záväzkom a nehazardovali s dôverou voličov,” uzavrel Lunter.