Banská Bystrica 9. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Poslanec Národnej rady SR, mestský poslanec a politológ Martin Klus, ktorý kandiduje na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) za koalíciu SaS, OĽaNO-NOVA, KDH a OKS, podpíše Memorandum o vzájomnej podpore. Má sa tak stať dnes, počas večernej verejnej diskusie v Banskej Bystrici, kde sa stretnú kandidáti na šéfa kraja. Klus to dnes potvrdil TASR.
Na snímke kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Martin Klus

Ide o memorandum, ktoré v máji predstavil jeho protikandidát, historik, generálny riaditeľ Múzea SNP a mestský poslanec Stanislav Mičev. Cieľom dokumentu je nájsť medzi ohlásenými kandidátmi porozumenie v snahe podporiť v novembrových voľbách toho z nich, kto bude mať najväčšiu podporu verejnosti.
“Krajské voľby v BBSK nie sú len voľbami o nové, kvalitnejšie riadenie kraja. Sú to voľby o rozvoj kraja a nášho štátu v demokratickom systéme bez neofašistickej ideológie,” zdôraznil Mičev.
“Už keď pán Mičev hovoril prvýkrát o memorande, považoval som to za vysoko demokratickú myšlienku, keďže nám zrušenie dvojkolovej voľby rozbíja hlasy a nemusíme dosiahnuť želaný posun,” uviedol Klus.
Pôvodne predložené memorandum malo podľa Klusa pár štylistických nedostatkov, ktoré mu neumožnili svoj podpis priložiť. “Tie sa nám však úspešne podarilo upraviť a aj vďaka operatívnemu súhlasu koaličných partnerov dnes nič nebráni tomu, aby som sa k memorandu pripojil,” dodal.
Mičev opäť oslovil aj ostatných kandidátov, aby sa k upravenej verzii dokumentu pridali a čaká na ich reakcie. “Memorandum je prejavom dobrej vôle a k ničomu aktuálnych kandidátov nezaväzuje. Len vyjadruje ich ochotu hľadať kompromis medzi osobnými ambíciami a vyšším cieľom. Verím, že sa pripoja aj ďalší,” konštatoval.
“Cestujúc po kraji cítim, že občania taký krok od nás zároveň očakávajú, pokiaľ bude kandidovať súčasný župan. Nechcú, aby sa ich hlasy rozdelili medzi osem kandidátov a náš kraj by tak zostal na ďalších päť rokov napospas tomu človeku,” dodal Klus.
V texte memoranda sa okrem iného uvádza: “Deklarujeme, že od momentu jeho podpisu do 5. 9. budeme viesť otvorenú kampaň každý individuálne. V čase od 5. do 15. 9. spoločne prehodnotíme ďalší postup s hľadaním nástrojov na výber kandidáta, ktorý bude mať najväčšie šance uspieť vo voľbách 4. 11. a ktorému bude vyjadrená podpora ostatnými dolupodpísanými kandidátmi.”
O funkciu predsedu BBSK sa doteraz okrem Mičeva a Klusa uchádzajú konateľ súkromnej firmy a poslanec mestského parlamentu spod Urpína Igor Kašper, podnikateľ Ján Lunter, predseda Strany moderného Slovenska Milan Urbáni, exprimátor a niekdajší prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor, prednosta Mestského úradu v Brezne, právnik Martin Juhaniak, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a starosta obce Mýtna v okrese Lučenec Pavel Greksa.
Či bude opäť kandidovať aj súčasný predseda kraja Marian Kotleba (ĽSNS), oznámi koncom leta.