Bratislava 23. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Radovan Znášik, ktorý chce kandidovať za prezidenta SR v budúcoročných voľbách, žiada predsedov politických strán o podporu pre vypísanie referenda za zmenu voľby generálneho prokurátora, hmotnú zodpovednosť riadiacich zamestnancov a za zavedenie tzv. ľudového veta. Podpisov za referendum má len pár stovák, treba ich aspoň 350.000. Na prezidentskú kandidatúru ešte podpisy zbierať nezačal.

Na snímke kandidát na funkciu prezidenta SR Radovan Znášik

„Obrátil som sa na predsedov politických strán v snahe získať ich politickú podporu za vypísanie referenda. Predmetom tejto iniciatívy za vypísanie referenda sú otázky, ktoré už dlhšie rezonujú v spoločnosti ako v politickej tak aj občianskej,“ uviedol na brífingu pred parlamentom Znášik.
Prvá referendová otázka by sa mala týkať zmeny voľby generálneho prokurátora. „Týmto zámerom sa sleduje to, aby pozícia generálneho prokurátora nebola politickou voľbou,“ uviedol. Pre otázku o hmotnej zodpovednosti sa rozhodol preto, že podľa neho by sa riadiaci zamestnanci mali zodpovedať za rozhodnutia, ktorými bola preukázateľne spôsobená škoda vo verejnej správe. Ľudové veto by malo podľa Znášika fungovať tak, že pokiaľ do troch mesiacov od prijatia zákona príde petícia za zrušenie zákona s aspoň 100.000 podpismi od ľudí, tak zákon alebo jeho časť nebudú platiť.
Na vypísanie referenda treba vyzbierať aspoň 350.000 podpisov, Znášik ich má zatiaľ iba asi pár stovák. „Ľudia už neveria, že referendum môže niečo zmeniť, že vôbec sa môže na Slovensku niečo zmeniť, a ľudia sa nezapájajú,“ povedal. Podpisy pre svoju prezidentskú kandidatúru ešte ani zbierať nezačal. Aby mohol kandidovať, musí získať buď 15.000 podpisov od občanov alebo 15 podpisov poslancov NRSR.
Prezidentské voľby budú v roku 2019. Prezident SR Andrej Kiska zatiaľ nepovedal, či sa pokúsi post obhájiť. Politické strany už začínajú rozmýšľať, koho do boja postavia. Kandidatúru ako občiansky kandidát oznámil vlani Radovan Znášik, záujem kandidovať nedávno avizoval aj bezpečnostný analytik Juraj Zábojník.
 
Príspevok Kandidát na prezidenta Znášik chce referedum o GP, hmotnej zodpovednosti a ľudovom vete zobrazený najskôr Hlavné správy.