Bratislava 27. júla 2018 (HSP/Foto: TASR – Michal Svítok)
 
Prezidentského kandidáta Františka Mikloška oficiálne podporilo hnutie OKS a skúsený politik, niekdajší poslanec Národnej rady, túto podporu prijal so slovami, že chce spojiť kresťanské a občianske sily. Vzdá sa preto kvôli tejto snahe kľúčových morálnych tém? V rozhovore pre portál Postoj.sk poskytol v tejto súvislosti, vzhľadom na to, že je prezentovaný ako kandidát kresťanov, prekvapivé vyjadrenia, a tak už neprekvapí, že sa hárky na zber podpisov preňho objavili aj v liberálnom časopise .týždeň

Na snímke František Mikloško

“Ak ma niekto podporí, budem rád, aj sa verejne poďakujem, ale nikto mi nemôže dávať podmienky. To by hrozilo, že sa z nezávislého kandidáta stanem kandidátom závislým od jednej strany,” uviedol Mikloško ku otázke podpory politických strán v rozhovore pre Postoj. V jeho prípade údajne prichádza do úvahy aj spolupráca s KDH.
Povedal, že sa mu nepáči prístup niektorých kandidátov, ktorí už dopredu deklarujú, že po prvom kole sa vzdajú v prospech niekoho iného. Sám touto cestou určite nepôjde. “Okolo tohto sa to všetko točí. Je to až neuveriteľné, ale hneď v ten deň, ako som oznámil svoju kandidatúru, som začal dostávať tieto otázky. Veď to je proti logike veci, aby som vo chvíli, keď som kandidatúru oznámil a mám ísť do nej s plným nasadením, začal hneď uvažovať, že možno sa aj vzdám. Nehovoriac o tom, že ak budem závislý od nejakých darcov, tak ísť pýtať od niekoho peniaze s tým, že možno vyjdú navnivoč, je nezmysel. Celú túto hystériu a modelovanie situácie z Banskobystrickej župy na prezidentské voľby považujem za niečo neadekvátne,” vysvetlil Mikloško svoj postoj k žiadostiam ľudí, aby sa vzdal kandidatúry ako aj k svojim predstavám o financovaní kampane.
Mikloško tiež oznámil, že v jeho najbližšom tíme stavil na dlhoročných spolupracovníkov ako Vladimír Palko, Peter Zajac, Juraj Mojžiš či Eva Güttlerová, no chce sa potiahnuť mladú generáciu z prostredia Kolégia Antona Neuwirtha, ako napríklad Ján Tkáč a Samuel Trizuljak. “Bol by som veľmi rád, keby sa mi podarilo túto mladú generáciu potiahnuť a dať jej možnosť, aby sa pri týchto voľbách aj oni osobne profilovali,” uviedol a dodal, že v súčasnosti je v politike pri moci stredná generácia, v koalícii aj v opozícii. “Ich pragmatizmus, istá hrubosť a radikálnosť sa už nebudú meniť. Nechcem sa ich dotknúť, ale táto generácia pomaly začne svoj príbeh dokončovať, pretože už nedokážu priniesť nič nové. Ja som tento rozmer mladej generácie a jej hľadania pocítil na mítingoch Za slušné Slovensko. Keby sa to podarilo potiahnuť ďalej, tak by to bolo dobré.”
V rozhovore odpovedal aj na otázky ohľadom súčasnej formy konzervativizmu a liberalizmu. Mikloško vníma ich vyostrenie, ktoré ako sám hovorí, chce zmierňovať. “Je pravdou, že tieto problémy sa v poslednom čase vyhrocujú, akoby sa stávali jedinými témami. Vidím nebezpečenstvo oboch vyhranení v tom, že sa začínajú ideologizovať. Mentalita ideológie má v sebe kŕč, o ničom inom nechce diskutovať, lebo už má pocit, že vlastní celú pravdu. Túto ideologizáciu treba doplniť umiernenejším postojom.”
Mnohé z tohto vyrieši podľa neho čas. “Aj interrupcie, ktoré boli zákonom povolené v roku 1957 a sú tu s nami 60 rokov, sú komplexným problémom. Samozrejme, každé umenšenie zla interrupcií je záchranou ľudského života, tým je povedané všetko. Ale súčasťou toho musí byť aj to, čo robia proliferi, stavanie domov pre opustené ženy a podobne,” vysvetlil a doplnil aj to, že v súvislosti s nedávno prerokovaným návrhom poslancov ĽSNS na sprísnenie interupcií by takýto návrh nepodporil kvôli tomu, že vyšiel z iniciatívy Kotlebovej strany.
“Celý dospelý život nesiem v sebe traumu roku 1945, teda traumu ideológie a krachu slovenskej štátnosti. Už vieme, kam to raz doviedli tieto typy ľudí, ktoré tu vyskakovali v čižmičkách. Ak by sa takéto radikálne sily znovu mali zmocniť Slovenska, vždy sa proti tomu postavím.”
Šokujúco však na druhej strane k potratom hovorí nasledovné: “Ako kresťanský politik som s tým konfrontovaný celý čas, vyjadrovali sme sa už za komunizmu, keď dochádzalo k liberalizácii. Každé umenšenie tohto zákona je pre mňa prijateľné. Nechcem v tom vidieť centrálny problém všetkého, lebo to sa už opäť dostávame do oblasti ideológie, ktorá všetko stavia len na jednej idei.” A hmlisto prekvapivo na otázku redaktora o tom, či sa bude púšťať do kultúrnych vojen, dodáva, že sa necíti byť kompetentný vyjadrovať k intímnym, manželským témam. Keď sa Mikloško ako “kresťanský kandidát” necíti byť kompetentný vyjadriť sa ku kľúčovým morálnym otázkam, nemôže sa čudovať, že ho prevalcujú nevzdelaní, zideologizovaní LGBTI aktivisti, ktorí tieto témy “kričia”.
V rozhovore tiež uviedol, že ako prezident by bol proeurópsky a podporoval by členstvo v NATO ako základ bezpečnosti našej krajiny. Neodpovedal, či vidí Rusko ako najväčšieho nepriateľa. Spomenul však, že Rusko vníma aj v súvislosti s dlhoročným komunizmom na Slovensku a jeho obeťami. Pričlenenie Krymu ku Rusku bolo podľa neho aktom agresie voči Ukrajine, no v tejto súvislosti spomenul aj precedentné jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova.
 
Príspevok Kandidát na prezidenta Mikloško tak veľmi chce spojiť kresťanov a občiansku spoločnosť, že sa nebude púšťať do “kultúrnych vojen” zobrazený najskôr Hlavné správy.