Budapešť/Banská Bystrica 9. apríla 2017 (HSP/Video/Foto: Youtube)

Maďarská vláda pred pár dňami prekvapila svet vyhlásením, že novelizuje zákon, ktorý bude požadovať, aby mali zahraničné univerzity svoj kampus – univerzitné mestečko – aj v krajine svojho pôvodu. Sorosova univerzita CEU ako jediná z 28 vysokých škôl v Maďarsku túto požiadavku nespĺňa. O Sorosovu univerzitu však javia záujem slovenské osobnosti činné v politike, medzi nimi aj Martin Klus (SaS)

Na snímke kandidát na banskobystrického župana Martin Klus vo videopríhovore, prečo chce Sorosovu univerzitu v BB SK

Rektor tejto univerzity Michael Ignatieff ešte pred novelizáciou vyhlásil: “Ide o hrozbu pre našu existenciu. Ak legislatívu schvália, CEU využije na svoju obranu všetky dostupné právne kroky. Sme súčasťou maďarského akademického života a útok na nás je útokom na všetky akademické inštitúcie v tejto krajine,” uviedol Ignatieff a požiadal ostatné maďarské univerzity a akademické telesá o podporu.

Maďarský parlament už nové legislatívne úpravy prijal, čo znamená, že Sorosova univerzita bude môcť fungovať iba vtedy, ak sa podpíše medzivládna dohoda medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a Orbánom, a ak univerzita do februára budúceho roka zriadi v USA svoj kampus. Prvá možnosť je však vysoko nepravdepodobná – Trump i Orbán sú pod neustálym tlakom proti nim nepriateľsky naladeného a pôsoobiacého Sorosa -, zatiaľ čo druhá možnosť nie je zrejme fyzicky možná, všíma si britská spravodajská stanica BBC.

Orbán tvrdí, že miliardár chce ovplyvňovať maďarskú politiku prostredníctvom podporovania svojej Nadácie otvorenej spoločnosti (OSF). Orbánov vládnuci Fidesz tiež pracuje na legislatíve, ktorá si berie za cieľ mimovládne organizácie dostávajúce podporu zo zahraničia. Dnes je už všeobecné známe, že ľudia ako Soros pod rúškom filantropie podporujú mimovládne organizácie skoro vo všetkých krajinách po celom svete a cez tieto organizácie všemožne ovplyvňujú politické dianie v daných krajinách. S mimovládkami financovanými zo zahraničia už urobili poriadok vo viacerých krajinách, kde sa tieto mimovládky musia spravidla označovať ako cudzí agent a tým je eliminovaný ich vplyv, alebo ich rovno zakázali.

Nad Sorosovou univerzitou sa však zľutovali niektoré slovenské politicky činné osobnosti, medzi nimi aj kandidát na banskobystrického župana Martin Klus (SaS):

“Univerzita sa vo svetových rankingoch umiestňuje na prvých miestach v rámci Európy a vo veľkej miere napĺňala idey otvorenej spoločnosti a slobodného štátu pre celý stredoeurópsky priestor. Považujem to za veľmi zlú správu, nakoľko sa to deje v našom bezprostrednom susedstve, že niekto dal do popredia svoje ideologické dôvody pred vzdelávaním a povedzme kvalitným vzdelávaním budúcich generácií. Na druhej strane je to výborná príležitosť, aby sme pokúsili túto Stredoeurópsku univerzitu dostať do SR. A ak by som mal príležitosť v budúcnosti jednať napríklad z pozície župana Banskobystrického samosprávneho kraja, určite by som sa uchádzal, aby takáto univerzita sídlila práve v našom kraji, pretože by to bol dobrý signál, že náš kraj má na to, aby z neho mladí ľudia nielen odchádzali, ale naopak, do neho čoraz viac prichádzali.”

Klus hovorí o tom, že univerzite bude v Maďarsku znemožnené fungovať z ideologických dôvodov. Na druhej strane, otázna je práve ideológia Sorosovej univerzity. Medzi jej ponúkanými študijnými programami nájdeme oblasti ako napríklad: “Komunizmus a Gender, Transnárodná migrácia, Islamský feminizmus, Integrácia imigrantov a politika v Európe a Severnej Amerike, Feministické literárne štúdiá, Práva menšín, Výzvy kozmopolitnej spoločnosti”