Praha 27. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexei Danichev)
 
V ČR sa strieda generácia politikov. Zmizli “šesťdesiatosmičkári” a za touto kulmináciou je generácia aktívnych politikov roku 1989. Nastáva čas tridsaťročných ministrov alebo skrátka nových tvárí. Neopozeranou osobnosťou je senátorský kandidát Miroslav Šafář. Zatiaľ je to človek z ľudu, zajtra možno politik. Akými cestami tečú jeho myšlienky, čo hovorí jeho hlas?

Ilustračné foto

Prečo je Krym pre Rusov taký dôležitý?
Šafář: Pretože má pre Rusko prastarý a mystický význam. Úplne na začiatku okolo roku 975, kedy Krym patril Byzantskej ríši, nastúpil na trón mladý cisár Basileios, spolu so svojím mladším bratom Konštantínom (išlo o celoživotné dvojvládie), kde však opraty držal Basileios. Došlo k vzbure jeho generálov, ktorí chceli získať trón. Boli to Bardas Skleros a Bardas Fokas. Bardas Skleros obsadil Krym a vyhlásil samostatnosť. Basileios v zúfalstve požiadal o pomoc pohanské knieža Vladimíra z Kyjeva. Ten si za túto pomoc vymienil cisárovu sestru Annu Porfyrogennétu, ktorá sa tak stala prvou ruskou kňažnou byzantského pôvodu. Vďaka tomu bola Rus pokrstená a došlo k povaleniu sochy Perúna do vôd Dnepra. Od tých čias je Rusko kresťanské. Pretože došlo k opakovaným sobášom ruských kniežat a byzantských princezien, prešla tak myšlienka cisárstva z Byzancie na Rus, v ktorej vzniklo tým pádom cárstvo a myšlienka “dva Rímy padli, tretí stojí a štvrtého už nebude…”, a ktorá má prazáklad práve v týchto časoch.
 
Ako vnímate jeho históriu?
Krym bol pôvodne grécke územie, kde sa usadili aj Góti. Neskôr územie pripadlo Rímskej ríši, Byzancii. Potom vďaka nájazdu Mongolov do Ruska tam vznikol Krymský tatársky chanát, ktorý potom podliehal tureckému sultanátu. Tento sultanát vznikol na troskách Byzantskej ríše. V čase vojen Ruska s Krymským chanátom došlo za Kataríny Veľkej k ovládnutiu Krymu Ruskom. Od tých čias je ruský, a síce s prevahou rusky sa cítiaceho a rusky hovoriaceho obyvateľstva.
 
Prečo by sme mali uprieť obyvateľom Krymu nárok na sebaurčenie cestou referenda?
Obyvateľom Krymu by sme samozrejme nárok na sebaurčenie cestou referenda upierať nemali, pretože ako iste vieme, Krym sa dostal do Ukrajiny v 50. rokoch ako dar Chruščova Ukrajine. Chruščov sám z Ukrajiny pochádzal. Toto prechodné obdobie spôsobené komunistom Chruščovom nehrá žiadnu úlohu, Krym jednoducho Ukrajine nepatrí.
 
Je možné vidieť paralelu s pripojením Tešínska k ČSR?
Áno aj nie, Tešínsko bolo rozdelené pomocou zbraní, ale aj politiky, väčšinovo v náš prospech, ale išlo o spor dvoch znovuvytvorených, no historicky ukotvených štátov ČSR a Poľska, čo sa v spore Ukrajina vs. Rusko úplne povedať nedá, pretože Ukrajina vznikla ako zvyšková podstata na tzv. Divokých poliach, ktorá zostali po bojoch medzi Ruskom, Poliakmi, Tatármi a Tureckom. Perejeslavskou zmluvou pripadla po prísahe Hajtmanom Rusku, jediný z Hajtmanov, ktorý bol proti bol Bogun.
 
Keby sa Krym roku 2014 nepripojil (“nevrátil do rodného prístavu”) k Rusku, aký by bol následný vývoj na polostrove?
Jednoznačne vojnový, podobný tomu, ktorý je na Donbase.
 
Ako sa domnievate, že sa súčasná situácia bude ďalej vyvíjať?
Smerujeme k veľkej ekonomickej kríze, ktorá prepukne najneskôr v rokoch 2020-2022 a či bude sprevádzaná veľkou vojnou, to je otázka.
 
Ak ide o Krym, zasahujeZápad do udalostí v cudzom regióne?
Áno, jednoznačne sa Západ mieša do udalostí v cudzom regióne.
 
Bol podľa Vás Majdan legitímnym prevzatím moci?
Sledoval som to starostlivo a nikdy nezabudnem, ako do policajtov v kordóne nabiehalo nákladné autá a ako “neznámi strelci” pálili chvíľami do policajtov a chvíľami do demonštrantov. Je tiež verejným tajomstvom, že Spojené štáty investovali milióny dolárov na zvrhnutie regulárnej vlády. Toto bolo skutočné zasahovanie.
 
Čo by ste rád ešte za seba dodali?
Rád by som ešte dodal, že podľa knihy pani Natálie Naročnickej (a nielen podľa nej!) Vidím situáciu tak, že Rusko sa dostalo na samú hranicu. Stratilo 40% svojho územia od dôb cárizmu. Že sa na neho útočí zo všetkých strán a všetkými prostriedkami, v snahe ho ekonomicky ovládnuť, prípadne úplne rozvrátiť. Je zázrakom, že sa v 90. rokoch nerozpadlo na kusy. Zároveň si súčasnú vládu v Rusku vôbec neidealizujem. Súčasnú situáciu vidím optikou čierno-žlto-bielej vlajky.
 
To sú farby imperiálne, že?
Obávam sa síl, ktoré držia skutočnú moc vo svete, ktorá siaha až do Ruska. Obávam sa, čo tieto sily sú schopné vykonať.
 
Príspevok Kandidát do Senátu ČR o Kryme, veľkej ekonomickej kríze a možnej vojne zobrazený najskôr Hlavné správy.