Berlín 12. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)
 
Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyslovila v stredu “nádej”, že Británia by stále mohla opustiť Európsku úniu usporiadaným spôsobom. Poznamenala však tiež, že nadchádzajúci summit EÚ neprinesie v dohode o brexite žiadne zmeny

Na snímke Angela Merkelová

“Nemáme zámer opäť meniť dohodu o odchode. Je to spoločný postoj 27 členských štátoch a v tomto zmysle neočakávame žiadne zmeny plynúce z diskusií,” povedala v nemeckom parlamente deň pred summitom EÚ. Dodala, že má stále “nádej na usporiadaný odchod” Británie, a upozornila, že “máme málo času, ale stále máme čas”.
Britská premiérka Theresa Mayová by mala vo štvrtok na začiatku summitu v Bruseli informovať svojich kolegov z krajín Únie o najnovšom vývoji ohľadom brexitu.
Mayová odložila v parlamente hlasovanie o dohode o brexite, pretože sa obávala, že by ju členovia Dolnej snemovne v súčasnej podobe odmietli. Dosiahnutá dohoda sa nepozdáva zástancom tvrdého brexitu ani tým, ktorí v referende z roku 2016 hlasovali za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ.
Poslanci Konzervatívnej strany rozhodli, že v stredu večer budú hlasovať o vyslovení nedôvery premiérke, ktorá by skončila ako líderka strany a pravdepodobne aj ako predsedníčka vlády. Mayová reagovala, že tomuto hlasovaniu bude vzdorovať zo všetkých síl.
 
Príspevok Kancelárka Merkelová stále dúfa v usporiadaný brexit zobrazený najskôr Hlavné správy.