Berlín 4. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)
 
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová, ktorej utečenecká politika je tŕňom v oku pravicových extrémistov zodpovedných za násilnosti uplynulých dní v meste Chemnitz v spolkovej krajine Sasko, sa chystá na návštevu v centre týchto nepokojov.

Na snímke Angel Merkelová

Ako informovala v utorok primátorka mesta Chemnitz Barbara Ludwigová, kancelárka Merkelová sa s ňou telefonicky spojila a ponúkla jej, že navštívi Chemnitz. Ludwigová sa napriek súčasnej situácii v meste rozhodla kancelárku pozvať. Presný termín návštevy zatiaľ zainteresovaní nedohodli.
Správu priniesli Stredonemecký rozhlas (MDR), spravodajská televízia ntv a internetové vydanie denníka Bild. Prípravu návštevy kancelárky v Chemnitzi potvrdil podľa tlačovej agentúry DPA v utorok aj hovorca spolkovej vlády, avšak tiež bez konkrétneho termínu.
Spolková ministerka rodiny Franziska Giffeyová ako prvá členka Merkelovej vlády už mesto navštívila a apelovala na kolegov z kabinetu, aby tak urobili tiež.
Niekdajší predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), exminister zahraničných vecí Sigmar Gabriel kritizoval váhavý prístup členov spolkovej vlády a na stránkach denníka Bild zdôraznil, že ak by bol spolkovým kancelárom on, nebol by do Saska zamieril až teraz.
Primátorka Ludwigová súčasne informovala o novej podobe dialógu s občanmi, fóra, na ktorom sa nedávno na miestnom štadióne zúčastnili krajinský premiér Michael Kretschmer a viacero členov jeho kabinetu.
V budúcnosti by sa na tzv. občianskom dialógu mali zúčastňovať vrcholní predstavitelia mesta a jeho úradov. Prvé vydanie formátu bude v septembri venované problematike bezpečnosti a možno sa na ňom zúčastní aj Angela Merkelová, ďalšie v nasledujúcom mesiaci otázkam prisťahovalectva a to novembrové pravicovému extrémizmu.
 
Príspevok Kancelárka Merkelová navštívi Chemnitz, termín ešte nie je známy zobrazený najskôr Hlavné správy.