Bratislava 24. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Na Bratislavskom hrade bude počas vianočných trhov, ktoré otvoria 27. novembra, 12 stánkov. Umiestnené budú na Západnej terase. Akciu nazvanú Advent na hrade organizuje spoločnosť Fimas. Kancelária Národnej rady SR jej prenajala priestor na hrade na 25 dní za 16.350 eur. TASR to potvrdila Saša Štullerová, ktorá má na starosti komunikáciu s médiami

Ilustračné fotoIlustračné foto

Súčasťou trhov budú aj kultúrne podujatia. Program sa podľa Štullerovej kreuje. “Fixne máme dohodnutú spoluprácu s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom, ktorí nám pomáhajú s folklórnymi vystúpeniami, divadelné predstavenia a Spievankovo,” uviedla s tým, že detaily budú pribúdať a zverejnené budú aj na profile na sociálnej sieti Facebook. Keďže ide o akciu, ktorú Fimas organizuje ako súkromná spoločnosť, Štullerová neuviedla, koľko bude podujatie stáť.

Potvrdila však, že firma hradí všetky náklady, ktoré súvisia s organizovaním takéhoto eventu. “Napríklad prenájom priestoru, prenájom pagod, ľudské zdroje, náklady na vodu a energie, náklady na odpad,” konkretizovala Štullerová. Financovanie bude podľa jej slov pokryté z nájmu vystavovateľov, časť zo súkromných zdrojov a časť zo sponzoringu od partnerov zo súkromného sektora. Nájom za stánok bude hradený z percentuálneho podielu zisku predajcov.

Záštitu nad akciou vzal predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Kancelária NR SR podujatie neplatí. TASR to potvrdila hovorkyňa predsedu parlamentu Eva Kliská. Priestor firme prenajala kancelária prostredníctvom verejného ponukového konania na prenájom dočasne prebytočného majetku. “V rámci prenájmu sa firma zaviazala urobiť bohatý program pre návštevníkov hradu,” doplnila Kliská.

Návštevníci trhov na hrade, ktorým sa nebude chcieť prísť pešo alebo MHD, budú môcť parkovať v okolí hradu. Do garáži na hrade sa nedostanú. “Garáže na hrade ešte nie sú sprístupnené pre verejnosť z dôvodu stále prebiehajúcich podujatí SK PRES (slovenské predsedníctvo v Rade EÚ, pozn. TASR),” vysvetlila Kliská.

Vianočné trhy na hrade budú po prvý raz. Pridajú sa k trhom, ktoré sú v historickom centre Bratislavy. Podujatie predseda parlamentu slávnostne otvorí počas prvej adventnej nedele (27. 11.) spolu s vedúcim Kancelárie NR SR Danielom Guspanom a primátorom Bratislavy Ivom Nesrovnalom.
Slávnostné otvorenie bude spojené s rozsvietením vianočného stromčeka pred budovou Národnej rady SR. Kancelária NR SR oznámila, že program Adventu na hrade bude každý deň až do 18. decembra. Súčasťou podujatia bude živý betlehem, hudobná produkcia a výzdoba. Návštevníci tu nájdu aj tradičnú medovinu, varené víno či kapustnicu.