Viedeň 21. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Manuel Balce Ceneta)
 
Rakúsko má záujem o spoľahlivé energetické dodávky a bude naďalej podporovať ruský projekt plynovodu Severný prúd 2 aj napriek negatívnemu postoju Spojených štátov. V stredu to oznámil rakúsky kancelár Sebastian Kurz

Na snímke vľavo americký prezident Donald Trump a rakúsky kancelár Sebastian Kurz

V stredu sa Kurz stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Bielom dome.
“(Trump, pozn. red.) Jasne povedal, že Spojené štáty projekt nepodporujú. Vieme o tom. My tento projekt podporujeme kvôli tomu, že chceme zabezpečiť spoľahlivé energetické dodávky do Rakúska … Konečne v Európe existuje o tomto projekte určitá zhoda. Tento projekt preto budeme naďalej podporovať,” povedal Kurz v rozhovore pre rakúsku rozhlasovú stanicu ORF.
“Kupovať plyn zo Spojených štátov pre nás nebude predstavovať problém. Kým bude ale ruská cena lepšie ako americká, Rusko pre nás bude atraktívnejší partner. Verím, že ako bývalý podnikateľ (Trump, pozn. red.) dokáže pochopiť, že tu sa naše záujmy rozchádzajú,” dodal.
Plynovod Severný prúd 2, ktorý bude po dne Baltského mora privádzať zemný plyn z Ruska do Západnej Európy, má byť spustený do konca tohto roka. Jeho kapacita bude činiť 55 miliárd m3 ročne.
Predtým námestník ministerky priemyslu a obchodu ČR René Neděla uviedol, že plynovod stabilizuje ceny energie v Českej republike.
 
Príspevok Kancelár Kurz: Rakúsko podporuje Severný prúd 2 nehľadiac na americkú opozíciu zobrazený najskôr Hlavné správy.