Calgary 06. septembra 2017 (HSP/BB/Foto:Twitter)
 
Moslimská webová stránka so sídlom v kanadskom meste Calgary uverejnila článok, ktorý obhajuje prax mrzačenia ženských pohlavných orgánov (FGM) a tvrdí, že existujú zdravotné výhody v prípade odstránenia časti ženských pohlavných orgánov
Ilustračné foto

Článok, ktorý napísal pro-FGM autor Asif Husajn, tvrdí, že “mizogýni a feministi znevažujú” prax, o ktorej sa domnieva, že má zdravotné výhody pre ženy.
Husajn obhajuje odstránenie časti kože na ženských genitáliách, pričom tvrdí, že operácia nie je FGM, ale skôr “ženská obriezka”, pretože neodstraňuje klitoris.
Jeho vymedzenie je v rozpore so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorá definuje FGM ako “všetky postupy zahŕňajúce čiastočné alebo úplné odstránenie vonkajších ženských genitálií alebo iné poškodenie ženských pohlavných orgánov z iných než lekárskych dôvodov” a dodáva, že neexistujú žiadne známe zdravotné prínosy.
Husajn uznáva definíciu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ale obviňuje ju z nedostatok výskumu zameraného na FGM kvôli “islamofóbnym citom vyjadrovaným väčšinou židmi kontrolovanými médiami”.
Mnohí z nich tiež odmietli FGM ako miestnu kultúrnu prax bez väzieb na islamské náboženstvo. Husajn s tým nesúhlasil a tvrdí, že existuje zmienka o FGM v prejavoch proroka Mohameda, tiež známeho ako hadís.

Čitatelia v komentároch k článku odsudzujú Husajnove argumenty, pričom niektorí tvrdia, že táto prax je “barbarská” a niektorí obviňujú jej vykonávateľov zo zneužívania detí. Jeden z používateľov sa pýtal, či článok nie je satira.
Postupy FGM u osôb mladších ako 18 rokov alebo bez zdravotných dôvodov sú v súčasnosti podľa kanadského trestného zákonníka nezákonné. Napriek tomu niektorí tvrdia, že kanadské dievčatá boli odvážané do zahraničia, kde im boli vykonané postupy a praktiky FGM a že niektorí vykonávatelia FGB prišli do Kanady, aby vykonávali operácie aj v Kanade.
V Spojenom kráľovstve sa odhaduje, že počet prípadov FGM dosahuje až 5 000 osôb za posledný rok, no doteraz nikto nebol v súvislosti s touto praxou stíhaný. Začiatkom tohto roka Národná zdravotnícka služba (NHS) odhadovala, že v Spojenom kráľovstve dochádza v priemere k praktikám FGM raz za hodinu.
Francúzsko prijalo odlišný prístup oproti Spojenému kráľovstvu a Kanade a od zákazu FGM v roku 1983 trestne stíhalo stovky praktizujúcich.
V apríli Spojené štáty zaznamenali prvé obvinenia z FGM, keď boli v Michigane obvinené tri osoby. V júli nasledovalo federálne vyšetrovanie širšieho okruhu podozrivých vrátane vyšetrovaní v Los Angeles, New Yorku a Chicagu.