Bratislava 11. januára 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Prezident Andrej Kiska v pondelok podvečer udelil štátne vyznamenania 20 osobnostiam pri príležitosti štátneho sviatku Dňa vzniku Slovenskej republiky. Slávnostný akt sa odohral v Rytierskej sieni Bratislavského hradu

Historik Ivan Kamenec prijíma od prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku štátne vyznamenanie - Rad Ľudovíta Štúra I. triedy - za dlhoročné mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a rozvoj historických vied. 9. januára 2017Historik Ivan Kamenec prijíma od prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku štátne vyznamenanie – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy – za dlhoročné mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a rozvoj historických vied. 9. januára 2017

Medzi ocenenými bol aj historik Ivan Kamenec, ktorý si od prezidenta prebral Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Pri tejto príležitosti pre denník SME povedal: „Od terajšieho prezidenta to veľmi rád prijímam, lebo väčšina jeho krokov z hľadiska politickej korektnosti a etiky je mi veľmi blízkych.“

Poznamenal tiež, že keby mal vyznamenanie dostať od Kiskovho predchodcu Ivana Gašparoviča „prinajmenšom by som bol vo veľkých rozpakoch“.  Pod menom Ivan Kamenec, eviduje Ústav pamäti národa konfidenta štátnej bezpečnosti s krycím menom “historik”.

Kniha ŠTBKniha ŠTB

Historik Kamenec sa venuje hlavne obdobiu slovenského štátu, pričom jeho práce sú hodnotené inými historikmi negatívne, pretože zotrval na marxistickom pohľade na históriu a vníma toto obdobie extrémne neobjektívne, čiernobielo a ideologicky.

Podobný názor na udelenie vyznamenania ako Ivan Kamenec, má aj organizátor hudobného festivalu Pohoda Michal Kaščák, ktorý dostal Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

„Vzhľadom na to, že je to od pána Kisku ma to potešilo,“ povedal hudobník. Vyznamenanie si vraj viac spája s osobou Kisku, ktorého si váži a považuje za skvelého politika, než s úradom prezidenta.

Medzi ocenených sa nakoniec nedostali herec Juraj Kukura a textár Boris Filan, ktorých na štátne vyznamenania navrhovalo ministerstvo kultúry.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.