Trnava 9. augusta 2017 (HSP/Foto:Fanúšik)

Do redakcie sme dostali mail a fotky, názor fanúšikov trnavského Spartaka. V maily títo nepodpísaní fanúšikovia uvádzajú: Po víkendových zápasoch najvyššej futbalovej súťaže, sa stal novým lídrom trnavský Spartak. Po troch kolách má Spartak Trnava na konte 9 bodov za tri víťazstvá a patrí mu predbežné prvé miesto v tabuľke. Mužstvo má nového trénera so skúsenosťami z nemeckej Bundesligy, domáce zápasy hráva v novej City aréne a po troch kolách vedie ligový pelotón bez straty bodu. Zdá sa, že v Trnave je dôvod na spokojnosť. Niečo tomu však chýba – tradičná trnavská búrlivá atmosféra. Všimli si to viacerí, ktorí sledovali sobotňajší priamy prenos zo zápasu medzi Trnavou a Trenčínom. Na štadióne bolo ticho. Jadro trnavských fanúšikov vyhlásilo tzv. „štandardný režim“ a domácich zápasov sa nezúčastňujú. Neorganizujú povestný „trnavský kotel“ a na štadióne vládne komorná atmosféra.

K napätej situácii medzi fanúšikmi a vedením klubu, najmä v poslednej dobe, prispeli dva faktory: Prvým je zdvihnutie ceny vstupného na domáce ligové zápasy, ktoré fanúšikovia považujú za neprimerané. Ligový zápas v Trnave si môžete pozrieť za 9 eur. Lístky do fanúšikovského sektora stoja 7 eur. Druhý faktor je sprístupnenie len jednej tribúny na domáce zápasy, pričom ide o starú, západnú tribúnu. Tri novopostavené tribúny sú počas domácich zápasov uzatvorené.

Za cenu 9 eur si trnavskí fanúšikovia nemôžu ani vybrať miesto, na ktorom budú zápas sledovať. V tomto smere sa jedná o svetový unikát. Štadión, ktorý bol postavený pre fanúšikov je uzavretý a sprístupnená je len jedna stará tribúna. Na pohode nepridalo ani odvolanie trénera Karhana koncom minulej sezóny a spartakovci dlhodobo vyčítajú vedeniu aj nekoncepčnú prácu ohľadom smerovania klubu.
Udalosti zo sobotňajšieho zápasu Spartaka proti Trenčínu tak boli viac ako symbolické a podľa mnohých vyjadrujú vzťah vedenia klubu k trnavským fanúšikom. Lístky na zápas sa predávali len na západnú tribúnu, ktorá sa zaplnila. Keďže západná tribúna je v zadnej časti tvorená plechom, pri jej zaplnení dosahovala teplota, ktorú namerali fanúšikovia v horných radoch viac ako 35 stupňov Celzia. Po zaplnení západnej tribúny boli napokon sprístupnené aj ďalšie tribúny. Niektorí návštevníci sa dostali na svoje miesta až v dvadsiatej minúte stretnutia. Nespokojní boli aj niektorí držitelia permanentiek, ktorí reklamovali, že na ich miesta sa predali lístky a tak si nemali kde sadnúť. Napokon vďaka pohotovej reakcii jedného z členov SBS im bol po krátkej chvíli čakania povolený vstup na severnú tribúnu.
Symbolika sobotňajšieho zápasu priniesla aj pozitívne momenty, ktoré si treba všimnúť. Napriek „futbalovým podmienkam“ pre fanúšikov, prišla takmer 4-tisícová návšteva. Po zápase hráči v rámci záverečnej „ďakovačky“ preskočili aj reklamné banery, aby sa s nimi podelili o radosť z víťazstva. Spravili „čestné kolečko“ a podali si ruky s tými, ktorý na štadióne zostali ešte niekoľko minút po zápase. Dokonca vystúpili aj na schody tribúny aby ich pozdravili.
Spartak po bojovnom výkone napokon zvíťazil a tak sa na mnohé nedostatky hneď zabudlo. Treba však spomenúť, že medzi táborom fanúšikov a vedením klubu sú napäté vzťahy už dlhšiu dobu. Prvé vážnejšie problémy sa objavili po prehratom finále Slovenského pohára v sezónne 1996/97, keď FC Chemlon Humenné z pozície jasného outsaidera zvíťazil nad Spartakom 2:1. V tej istej sezóne trnavskí fanúšikovia zažili malú športovú tragédiu, keď ich Spartak v poslednom ligovom kole podľahol zachraňujúcej sa Rimavskej Sobote a prišiel o titul. Mnohí sa vtedy cítili podvedení a odvtedy na štadión nevkročili.

Vzniknutá situácia neprospieva nikomu. Neprospieva hráčom, ktorí potrebujú cítiť podporu svojich fanúšikov, neprospieva fanúšikom, ktorí sami seba ochudobňujú o futbalovú atmosféru a neprospieva ani slovenskému futbalu. Hráči v sobotu vyslali jasný signál: fanúšikov si vážime.

Prítomní fanúšikovia vyslali taktiež jasný signál: na futbal chodiť chceme. Čím skôr dôjde k dohode medzi zainteresovanými stranami, tým lepšie pre všetkých.
Fanúšik