Bratislava 19. novembra 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
KDH pod vedením Alojza Hlinu podľa posledných prieskumov má zrejme nakročené do parlamentu. O úspechu či neúspechu zatiaľ rozhoduje, jedno resp. dve percentá, no po súčasných krokoch KDH sa dá očakávať pokles podpory najmä z radov konzervatívne zmýšľajúcich voličov. KDH v komunálnych voľbách podporilo viacero koalícii s liberálmi a Hlina oslavuje výročie Novembra 89 s Beblavým a Štefunkom…

Na snímke zľava Miroslav Beblavý (Spolu), Alojz Hlina (KDH), Ivan Štefunko (Progresívne Slovensko!)

Mnoho konzervatívcov kritizovalo vedenie KDH, že dopustilo prezentáciu svojho loga na bilboardoch spoločne s logom SaS, Progresívneho Slovenska, Spolu a podobne. KDH tak aj v posledných lokálnych voľbách potvrdzuje, že sa pridáva ku zoskupeniu súčasných opozičných strán, ktoré plánujú prevziať moc v najbližších parlamentných voľbách.
Problém je však v tom, že kresťanskí demokrati sú v podstate jedinou konzervatívnou stranou v tomto spolku, z čoho možno vyvodiť záver, že moc je pre hnutie pod vedením Hlinu prednejšia a prioritnejšia ako hodnoty, ktoré strana dlhé roky prezentovala aj s podporou cirkvi.
Dá sa teraz alebo po najbližších voľbách do Národnej rady od KDH očakávať boj proti LGBTI loby, boj proti potratom, boj proti prílevu migrantov z tretích krajín, keď sa hnutie chystá do koalície s SaS, OĽaNO, Spolu, Progresívnym Slovenskom atď.?
Možno práve o týchto aspektoch medzi sebou cez víkend družne debatovali Alojz Hlina s dvoma liberálnymi šéfmi Miroslavom Beblavým (Spolu) a Ivanom Štefunkom (PS) po oslavách Nežnej revolúcie.
Hlina ku spoločnej fotografii troch mimoparlamentných lídrov na hranici zvolitelnosti napísal, že “symbolicky na 17. novembra a symbolicky v Umeleckej besede Slovenska v Bratislave sa stretla demokratická opozícia.”
Predseda KDH ďalej doplnil, že pôvodne tam malo sedieť päť lídrov, no Richard Sulík vraj na pozvanie nereagoval a Igor Matovič to podľa jeho slov nestíhal.
“Naše svety sú v niečom rozdielne. V niečom veľmi rozdielne, ale rešpektujeme parlamentnú demokraciu,” vyhlásil Alojz Hlina v sobotu.
Fotku zdieľal na Facebooku aj Beblavý s odkazom, že “demokrati musia spolupracovať.”
V čom však môžu spolupracovať konzervatívci s plnohodnotnými liberálmi? Iba že by tí takzvaní konzervatívci neboli tak úplne konzervatívcami…
 

 
Príspevok Kam kráča KDH? Spolupráca a oslavy s výkvetom liberalizmu. Zostali v politike kresťanských demokratov ešte nejaké konzervatívne prvky? zobrazený najskôr Hlavné správy.