Košice 26. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Lukáš Grinaj)
 
Samozvaný Košický “umelec” Peter Kalmus pre Čas.sk povedal o svojich plánoch s domom zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Týmto gestom chce vzdať poctu Kuciakovi a jeho priateľke.

Na snímke vpravo výtvarník Peter Kalmus a vľavo jeho obhajca Daniel Lipšic

Podľa slov Kalmusa má k dispozícii plány, ako chceli svoj dom snúbenci zrekonštruovať.
Narozdiel od Trnavského župana, ktorý by chcel z domu urobiť múzeum, má však s ním iné plány. Spolu s ďalšími aktivistami si myslí, že dom, kde sa stala vražda by nemal byť miestom pre stretnutia. “Navrhnem okná zamurovať a využiť skôr fasádu z čiastočne skorodovaných železných platní. Vynímal by sa tam nápis o vražde Janka a Martinky a tiež päť mien. Vtedajšieho predsedu vlády i ministra vnútra a ďalej generálneho a špeciálneho prokurátora a policajného prezidenta,” dodal aktivista.
Zatiaľ však časť realizácie svojho projektu nedokázal určiť, pretože treba všetko majetkovo vyrovnať a hypotéka s úrokmi na dom presahuje 70 000€.
Matke Martiny Zlatici Kušnírovej sa tento nápad páči, pretože podľa jej slov bude takto ostatným na výstrahu pripomínať, začo obaja bojovali a začo zomreli.
Kalmus je jeden zo známej dvojice spolu s Ľubošom Lorenzom. Obaja sa označujú za umelcov. V minulosti sa prezentovali poškodením busty Vasila Biľaka či Pamätníka padlým vojakom sovietskej armády. Za tieto prípady sa dostali pred súd, kde ich obhajoval bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic (súčasný právnik rodičov Jána Kuciaka). Známy je ak ich spor na sociálnej sieti, kde sa častovali invektívami (viac TU).
V kauze Lorenza sa angažoval aj prezident Andrej Kiska: “Štyri dni za mrežami kvôli tomu, že odstránil z pamätníka obetiam 2. svetovej vojny v Košiciach komunistické symboly – kosák a kladivo. Veľmi prísny postup polície a prokuratúry voči pánovi Lorenzovi je veľmi zvláštny najmä preto, že v mnohých iných prípadoch sa tak nepostupovalo. Nerozumiem tomu,” napísal prezident Andrej Kiska na sociálnej sieti.
Kiska tiež vtedy priznal, že kontaktoval prokurátora a žiadal od neho vysvetlenie: “Telefonicky som hovoril s generálnym prokurátorom, ktorý ma informoval, že na základe zásahu generálnej a krajskej prokuratúry bol návrh na väzbu zrušený a pán Lorenz prepustený. Dohodli sme sa, že mi celý prípad príde osobne vysvetliť. A vysvetlenie si určite zaslúži aj naša verejnosť.”
Podľa poslanca NR SR, Ľuboša Blahu prezident vtedy prekročil všetky čiary. “Prezident Kiska bezprecedentne zneužíva svoje právomoci a vyvíja politický nátlak na prokuratúru, aby oslobodila vagabunda a extrémistu Lorenza, ktorý opakovane poškodzuje národné pamiatky,” uviedol na sociálnej sieti (viac TU).
 
Príspevok Kalmus chce na dome zavraždeného novinára Kuciaka železnú fasádu, na ktorej budú mená politikov a ľudí na čele polície i prokuratúry. Meno prezidenta však nie zobrazený najskôr Hlavné správy.