Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že mnohí ľudia nerozumejú o čo ide v súvislosti s problematikou migrantov a treba dôsledne rozlišovať medzi utečencami, azylantmi, migrantmi… a isisákmi. S nadsádzkou hovorí, že mal v roku 2015 k nám tú migračnú vlnu na pár týždňov pustiť, aby ľudia na vlastnej koži pochopili, o čo tu ide

Na snímke Robert Kaliňák

Hlavné správy: Čo hovoríte na dianie okolo migračného paktu?
Kaliňák: „Táto téma sa veľmi politicky zdeformovala, pretože do nej začali zasahovať mnohí slniečkari, alebo aj z druhej strany tí, ktorí sa jednoducho téme nerozumejú. Tu sa dlhodobo zamieňajú utečenci, nelegálni migranti a žiadatelia o azyl. Medzi týmito kategóriami sú však dramatické rozdiely a na ich hodnotenie sa majú používať aj úplne iné právne normy. Napríklad utečencom neprináleží azyl. Napriek tomu im ho niektoré krajiny udelili a potom s tým mali obrovský problém.
Ako príklad stačí uviesť Čečencov v Rakúsku, ktorí tam boli ako vojnoví utečenci, ale Rakúsko pod nejakou politickou zámienkou v čase, keď tamojšia vláda mala ešte úplne inú orientáciu, im všetkým udelila azyl. Po prvé to bolo v rozpore s azylovými pravidlami platnými v EÚ, a po druhé, samozrejme sa im to vrátilo, keď takmer všetci z tých cca 250 ľudí boli bojovníci ISISu.
Ja s trochou preháňania hovorím, že som v roku 2015 urobil chybu, keď sme všetci boli na našej južnej štátnej hranici, policajti aj hasiči, a strážili sme ju, aby k nám neprišli. Lebo možno sem mali prísť a pár týždňov tu mali byť, aby ľudia zažili, čo to znamená, keď sa takáto vlna prevalí Slovenskom. Potom by sa na tú vec mnohí možno pozerali ináč… samozrejme, to hovorím ako politickú hyperbolu.
To, čo je uvedené v pakte, ktorý sám osebe síce je nezáväzný, ale dáva nebezpečné politické stanovisko – hoci nezáväzné – k tomu, ako sa tieto veci majú riadiť. Nechcem riešiť nejaké populistické reči o migrácii, ale ten pakt zbavuje štáty, ktoré majú byť zodpovedné, z ktorých nemajú prichádzať migranti, zodpovednosti za vlastných občanov. Ako keby nemuseli dodržiavať práva, ktoré sú garantované chartou OSN, a ktoré majú dodržiavať. A na svoje plecia by to mali prevziať západné štáty, podľa filozofie, že keď je tým ľuďom zle napríklad v Kongu, tak nech teda žijú v Nemecku alebo na Slovensku. Ale to je jednoducho neprípustné.“
 
Hlavné správy: Hovorilo sa veľa o migračnom pakte, ale už o pár dní sa má prijať iný pakt OSN, a síce ten o utečencoch, o ktorom je podozrivé ticho. Aký je váš postoj k tomuto paktu o utečencoch?
Kaliňák: „Vojnoví utečenci majú, samozrejme, dostať dočasnú ochranu. To sme na Slovensku mali napríklad v čase vojny na Balkáne: mali sme tu veľa Chorvátov, Bosniakov, ktorí sa potom vrátili domov. A toto je ale nevyhnutné dať potom ako podmienku: že ľudia zo susedných krajín v prípade vojny neďaleko našich hraníc môžu prísť, ale iba dočasne, kým sa konflikt skončí. Preto nemôžu dostať azyl a stať sa súčasťou nášho štátu, pretože to má byť dočasné opatrenie.
Niečo podobné sme robili v Gabčíkove, kde boli vojnoví utečenci dočasne, žiadny bezpečnostný incident nebol a odišli. Tak sa treba pozerať na všetky politiky v tejto oblasti. Jediný problém je, že niektorí svetoví politici si pletú utečencov, azylantov a migrantov, čo je zásadná chyba.“
Ivan Lehotský
 
Príspevok Kaliňák: Utečencom neprináleží azyl. Napriek tomu im ho niektoré krajiny udelili – a teraz s tým majú obrovský problém zobrazený najskôr Hlavné správy.