Kaliňák: Slovensku v roku 2006 hrozilo, že nesplní kritériá pre vstup do Schengenu

Bratislava 15. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Podľa ministra Kaliňáka muselo vtedy Slovensko splniť okolo 160 pripomienok
Slovensku v roku 2006 reálne hrozilo, že nesplní kritériá pre vstup do Schengenu a bude preto vylúčené z prístupového procesu. Pre TASR to uviedol Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý v rokoch 2006 až 2010 zastával post ministra vnútra SR.
Na snímke minister vnútra SR Robert Kaliňák

Slovenská republika tak podľa neho musela za necelých deväť mesiacov splniť okolo 160 pripomienok. „Podarilo sa nám z toho posledného miesta prepracovať na prvé a splniť všetky podmienky na vstup, zbúrať poslednú časť železnej opony a umožniť občanom Slovenskej republiky voľné cestovanie,“ povedal Kaliňák. Tvrdí, že dnes si na Slovensku len málokto uvedomuje, že ešte pred desiatimi rokmi malo Slovensko na hraniciach kontroly.
Slobodu pohybu v Európskej únii považuje za základné právo. „Dnes si najmä mnohí mladí ľudia nevedia predstaviť, čo to znamená vyjsť z Bratislavy a hneď stáť hodinu v kolóne na hranici, pokiaľ skontrolujú všetky doklady. V súčasnosti trvá cesta do Viedne 30 – 40 minút. To je presne to, po čom sme pred rokom 1989 volali a jeden zo splnených snov, ktorý sme všetci mali,“ dodal Kaliňák.
Do schengenského priestoru Slovensko oficiálne vstúpilo 21. decembra 2007, keď polícia ukončila vykonávanie hraničných kontrol so susednými štátmi s výnimkou Ukrajiny.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)