Bratislava 1. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Slovensko v budúcom roku dokončí obnovu svojej vládnej letky. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) dnes oznámil nákup ďalšieho vládneho špeciálu, ktorý by sa mal zrealizovať v najbližších mesiacoch.

Po tohtoročnom nákupe väčšieho dopravného lietadla Airbus ACJ319 a dvoch menších lietadiel Fokker 100 ministerstvo plánuje nákup ešte jedného lietadla Airbus. Nahradiť by mal posledný z dvojice lietadiel Tu-154, ktoré je ešte v prevádzke.

Na snímke minister Robert KaliňákNa snímke minister Robert Kaliňák

„Dostali sme akurát na stôl veľmi dobrú ponuku na lietadlo Airbus, ktoré by mohol byť náhradou za Tupolev, ktorý v túto chvíľu prevádzkujeme, samozrejme za omnoho efektívnejších prevádzkových nákladov,“ uviedol Kaliňák.

Ponúknuté lietadlo má vek 15 rokov a pôvodne slúžilo pre francúzsku vládnu letku. Naposledy s ním lietal francúzsky prezident Jacques Chirac, priblížil minister. Cenová ponuka je na 36 miliónov eur a je v nej zarátané aj vybudovanie servisného strediska na Slovensku. Dopravné lietadlo by malo mať kapacitu 90 miest.

„Z toho pohľadu je to štandard, ako letka má vyzerať. Dva veľké a dva malé stroje,“ odôvodnil Kaliňák, že Slovensko vzhľadom na neexistenciu národného leteckého prepravcu ešte jedno väčšie lietadlo potrebuje a otázka je len, či predĺžiť životnosť lietadla TU-154 alebo nakúpiť nový stroj.

Kaliňák vysvetlil, že ponúkaný Airbus je totožný s tým, ktorý Slovensko kúpilo tento rok, čo je výhodné z pohľadu prevádzky. Nové servisné stredisko by malo obidva stroje ošetrovať a robiť aj základnú údržbu typu A a B.

Štát by mal v tomto prípade podľa ministra ušetriť aj pre nižšiu spotrebu paliva Airbusov. Štyri novonakúpené stroje by mali mať zhruba takú spotrebu ako jeden Tupolev. Kaliňák navyše vyzdvihol, že v prípade Airbusov ide o dlhodobú investíciu na 30 rokov. Predpokladaná životnosť malých Fokkerov je oproti tomu iba 10, maximálne 15 rokov, doplnil.