Bratislava 31. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)
 
Slovenskí politici dnes reagovali na správu o tom, že krajinský kriminálny úrad v Berlíne predpokladá podľa správy denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung, že obeť únosu opustila schengenský priestor a vrátila sa do vlasti v slovenskom vládnom lietadle (viac v článku). Podľa vtedajšieho ministra vnútra Kaliňáka na zozname cestujúcich, ktorý poskytli vietnamské úrady, nebolo meno trestne stíhaného občana Vietnamu. K prípadu sa začali vyjadrovať aj opoziční politici hovoriac o narušení suverenity Slovenska

Na snímke bývalý podpredseda vlády SR a bývalý minister vnútra SR Robert Kaliňák

“Ešte jednou krátkou poznámkou by som sa chcel vrátiť k oficiálnej návšteve vietnamského ministra na Slovensku, ktorá sa uskutočnila v minulom roku. Zdôrazňujem, že na zozname cestujúcich, ktorý nám poskytli vietnamské úrady, nebolo meno trestne stíhaného občana Vietnamu, neprevážali sme žiadneho ležiaceho pacienta, spútaného alebo inak obmedzovaného človeka a všetky osoby mali diplomatický pas,” napísal na sociálnej sieti Róbert Kaliňák.
Dlhoročný šéf rezortu vnútra ďalej dodal, že ho zaujíma otázka, že ak nemecké úrady, ako tvrdia, skutočne pátrali po občanovi Vietnamu, prečo jeho meno nebolo vložené do schengenského informačného systému, ktorý upozorňuje ostatné krajiny na hľadanú podozrivú osobu?!
“V prípade, že sa potvrdia informácie nemeckých orgánov, budeme to vnímať ako prejav hrubej nekorektnosti zo strany partnera z Vietnamu, zneužitie našej pohostinnosti na iné ako priateľské vzťahy a naštrbenie doteraz dobre sa rozvíjajúcich bilaterálnych vzťahov medzi obidvoma krajinami,” uviedlo koncom apríla v stanovisku ministerstvo vnútra.
“Zatiaľ u nás nebeží trestné konanie, ak nenastanú iné skutočnosti. Ale ja urobím všetko preto, aby táto kauza bola vyjasnená a aby netraumatizovala spoločnosť,” povedal dnes ku prípadu súčasný šéf policajného zboru Milan Lučanský, ktorý tiež avizoval pripravované stretnutie s nemeckými vyšetrovacími orgánmi (viac v článku).
 

 
Opozícia hovorí o narušení suverenity štátu
Postup slovenskej strany v tejto kauze kritizuje prezident SR Andrej Kiska aj opozícia. Hnutie OĽaNO žiada premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby v kauze vyvodil dôsledky. Chce tiež zvolať mimoriadny parlamentný brannobezpečnostný výbor. “Nemecká polícia už nemá pochybnosti o tom, že pri únose Vietnamca Trinh Xuan Thanha bolo použité aj slovenské vládne lietadlo. A že krátke stretnutie vietnamskej delegácie s ministrom vnútra Kaliňákom bolo iba divadlom na zakrytie únosu,” uviedla šéfka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová.
Poslankyňa Národnej rady Veronika Remišová (OĽaNO) uviedla, že nemecká polícia už nemá pochybnosti o tom, že pri únose bolo použité aj slovenské vládne lietadlo. “A že krátke stretnutie vietnamskej delegácie s ministrom vnútra Kaliňákom bolo iba divadlom na zakrytie únosu.”
Vládna koalícia podľa nej často rozpráva o tom, ako je pre ňu prioritou bezpečnosť Slovenska. “Keď sa ale nechá dobehnúť a zneužiť tajnou službou rozvojovej krajiny (na únos použili napríklad autá z požičovne, ktorých presnú polohu požičovňa neustále sleduje), ako by sme asi tak dopadli, keby šlo o vyspelejšieho protivníka, ktorý by chcel poškodiť Slovensko.”
“Zneužívanie slovenského vládneho hotela a vládneho lietadla na operácie cudzej tajnej služby hrubo porušuje suverenitu Slovenska. Mali by si to uvedomiť ako v Smere (ministerstvo vnútra), tak aj v SNS (Slovenská informačná služba), keďže obe inštitúcie tu zlyhali.”
 

 
Poslanec Ľubomír Galko SaS komentoval situáciu s tým, že “slučka okolo Kaliňáka sa sťahuje, Nemcov Slovensko nechutne podrazilo.”
“Môže byť submisívna ministerka vnútra Saková voči svojmu bývalému šéfovi lojálna, koľko chce, je len otázka času, kedy ho premiér Pellegrini hodí cez palubu, aby si zachránil aké také zvyšky reputácie do budúcnosti. Neľutujme ho. Mafiánsky čin vždy zostane mafiánskym činom. A únos človeka z jednej krajiny do druhej a pomoc pri tomto únose mafiánskymi činmi nesporne sú.”
 

 
 
 
 
Príspevok Kaliňák o prípade únosu vietnamského podnikateľa: “Neprevážali sme žiadneho ležiaceho pacienta, spútaného alebo inak obmedzovaného človeka a všetky osoby mali diplomatický pas” zobrazený najskôr Hlavné správy.